Zagreba Lajfhaki

Transuretralna ablacija prostate iglom

Što je transuretralna ablacija iglom?

Transuretralna ablacija iglom (ili transuretralna radiofrekventna ablacija, TUNA) prostate je inovativna minimalno invazivni postupak, koji se koristi za liječenje benigne hiperplazije prostate. Zahvat se izvodi umetanjem dviju igala (koje emitiraju radio valove) kako bi se odstranio višak tkiva prostate. Igle se ubacuju kroz uretru u bočne režnjeve prostate, uzrokujući toplinom izazvanu koagulacijsku nekrozu. Tkivo se zagrijava na 110 °C otprilike 3 minute po leziji.

Kako se izvodi transuretralna ablacija iglom?

U postupku se koristi cistoskop koji se umetne u uretru (izlazni kanal kroz koji se urin uklanja iz mjehura izvan tijela) izravno kroz penis ispod lokalna anestezija prije početka postupka. Cistoskop postavlja igle na opstruktivno tkivo prostate.

Toplinu iz električne energije dovode 2 elektrode koje su u kontaktu s pacijentom. Kako se stanice prostate opiru prolazu struje, kroz njih se proizvodi toplinska energija trenje te zagrijavanjem molekula vode. To dovodi do zagrijavanja tkiva i konačno do koagulacijske nekroze. Toplinske lezije (toplotno oštećena tkiva) nastaju samo u lokaliziranom području, jer se signal u tkivu prenosi samo izravnim kontaktom.

Energija iz elektroda zagrijava hipertrofirano tkivo prostate bez oštećenja uretre. Nastalo fibrotično tkivo kasnije atrofira, smanjujući veličinu prostate, koja zauzvrat smanjuje suženje uretre. Za tehniku ​​se može koristiti lokalna anestezija. Zahvat traje oko sat vremena. Potrebno je oko 30 dana da se ablirano tkivo prostate resorbira.

Koje su indikacije za transuretralnu ablaciju iglom?

Neke kliničke studije pokazuju da je transuretralna ablacija iglom sef i učinkovit postupak koji poboljšava protok urina s minimalnim nuspojavama u usporedbi s drugim postupcima kao što su transuretralna resekcija prostate (TURP) i otvorena prostatektomija.

Međutim, druge studije pokazuju da postupak ima visoka stopa kvarova, pri čemu je većini pacijenata potrebno ponovno liječenje. U nekim slučajevima zabilježena je dugotrajna upala prostate (kronični prostatitis) nakon transuretralne ablacije iglom.

Minimalno invazivna terapija je opcija za terapiju nakon neuspješno liječenje benigne hiperplazije prostate. Transuretralna ablacija iglom također se koristi kod pacijenata koji se ne žele podvrgnuti transuretralnoj resekciji prostate (TURP).

Općenito, transuretralna ablacija iglom smatra se prikladnom za muškarce s opstruktivnim simptomima (pritužbama na opstrukciju protoka urina) i povećanom prostatom (ali manjom od 60 g). Mogu se ponuditi pacijenti za koje se utvrdi da imaju povećanu prostatu drugi oblici liječenja.

Transuretralna ablacija iglom najprikladnija je za bolesnike s benignom hiperplazijom prostate (BPH) koji ne podnose nuspojave lijekova ili ne žele se posvetiti dugotrajnoj terapiji. Postupak je također prikladan za pacijente koji su pod visokim rizikom od komplikacija od opće anestezije za invazivne postupke.

Koje su kontraindikacije za transuretralnu ablaciju iglom?

Kontraindikacije za transuretralnu ablaciju iglom uključuju:

  • Aktivna infekcija mokraćnog sustava;
  • Neurogeni, dekompenzirani ili atonični mjehur;
  • Uretralne strikture ili grčevi mišića koji ometaju postupak;
  • Poremećaji zgrušavanja krvi ili uzimanje antikoagulansa, osim ako je lijek prekinut najmanje 10 dana prije zahvata;
  • Pacijenti koji nisu dobrog općeg zdravlja;
  • Klinički ili histološki dokaz raka prostate ili raka mokraćnog mjehura;
  • Žlijezda prostate s poprečnim promjerom manjim od 34 mm ili većim od 80 mm;
  • Prisutnost bilo kakvog protetskog uređaja koji bi mogao ometati postupak;
  • Bolesnici čija je prostata prethodno liječena nefarmakološkim terapijama;
  • Prisutnost srčanog stimulatora, implantabilnog defibrilatora ili penilnog implantata;
  • Dostupnost implantabilnih neurostimulacijskih uređaja

Reference:
1. Yu X, Elliott SP, Wilt TJ, McBean AM. Obrasci prakse u kirurškoj terapiji benigne hiperplazije prostate: dramatičan porast minimalno invazivnih tehnologija
2. Bouza C, López T, Magro A, Navalpotro L, Amate JM. Sustavni pregled i meta-analiza transuretralne ablacije iglom kod simptomatske benigne hiperplazije prostate
3. eMedicina. Transuretralna iglena ablacija prostate (TUNA)
4. Kahn SA, Alphonse P, Tewari A, Narayan P. Otvorena studija o učinkovitosti i sigurnosti transuretralne iglene ablacije prostate u liječenju simptomatske benigne hiperplazije prostate: iskustvo Sveučilišta u Floridi

Exit mobile version