Zagreba Lajfhaki

Trebaju li svi stariji od 50 godina izbaciti kruh sa svog jelovnika?

Kruh, koji je tisućljećima bio i još uvijek je glavni dio bugarske trpeze, danas se smatra proizvodom opasnim po zdravlje.

Zato nutricionisti smatraju da ju je najbolje isključiti iz prehrane, osobito za osobe starije od 50 godina.

Šteta od kruha

Prema mišljenju stručnjaka, konzumaciju proizvoda od rafiniranog bijelog brašna treba ograničiti u bilo kojoj dobi. To se posebno odnosi na djecu i starije osobe.

Mlađima od 30 godina koji se bave teškim fizičkim poslovima preporuča se veća konzumacija pekarskih proizvoda od ostalih. Ali od 40. godine treba ga konzumirati ograničeno, do 50. godine – najviše 1-2 kriške dnevno, a nakon 50. bolje ga je potpuno izbaciti iz jelovnika.

Liječnici preporučuju potpuno izbjegavanje kombinacije kruha sa sirom, jajima ili mesom. Ali sirovo ili kuhano povrće, začinsko bilje, sok, kao i povrće ili ulje savršeno se slažu s njim.

A ako ne možete odbiti ovaj proizvod, jedite ga malo osušenog. U ovoj situaciji, škrob sadržan u njemu, koji ulazi u naše tijelo u velikim količinama, pretvara se u monosaharide koji su nam potrebni.

Liječnik je pokazao kakav se kruh može jesti čak i kod dijabetesa

Tisućljećima se ova hrana priprema na bazi slada, hmelja, raži i drugih prirodnih kvasaca.

Od sredine prošlog stoljeća industrijski kvasac počeo se koristiti u proizvodnji pekarskih proizvoda. Zahvaljujući ovom sastojku, postupak pečenja tjestenine se ubrzava nekoliko puta, a time i povećava produktivnost.

Postoji još nekoliko argumenata koji dokazuju štetu kultura kvasca ljudskom tijelu:

• Kvasci uništavaju crijevnu mikrofloru. Stanje crijevne mikroflore ima važnu ulogu u očuvanju ljudskog zdravlja.

Budući da je kvasac vrlo aktivna gljivica, kada uđe u tijelo, razmnožava se brzinom munje, istiskujući korisne bakterije iz crijeva.

Osim toga, kao nusproizvod svoje vitalne aktivnosti, kvasac proizvodi antibiotike koji uopće ne poboljšavaju stanje crijeva. Kombinacija ovih čimbenika naknadno dovodi do slabljenja imuniteta.

• U proizvodnji kvasca koriste se teški metali. Čak i prema GOST-u, proces proizvodnje pekarskog kvasca uključuje amonijev sulfat, amonijak, sumpornu kiselinu, magnezitni prah, klorovodičnu kiselinu, perklorno i građevinsko vapno, kao i neke druge tvari koje zasićuju tijelo molibdenom, kobaltom, cinkom, bakrom, dušika i drugih manje korisnih elemenata.

• Osim toga, kvasac dovodi do nedostatka hranjivih tvari u tijelu.

Milena Vasileva

Exit mobile version