Zagreba Lajfhaki

Tremori mogu biti simptom cerebelarne atrofije

Atrofija i smanjena veličina cerebelarnih stanica može biti uobičajena značajka niza bolesti, od kojih neke nisu prvenstveno povezane s neurološkom patologijom.

Kod cerebralne atrofija ne opisuje se samo gubitak neurona, već i veze među njima – takozvane sinapse. To zauzvrat značajno smanjuje stečene vještine, jer se sinaptičke veze intenzivno stvaraju nakon rođenja.

S godinama je blaga do umjerena atrofija ljudskog mozga fiziološki proces koji je karakterističan i za druga tkiva i organe u tijelu. No, iako prirodan proces, kod svakoga se odvija drugačije.


Mali mozak bitan je za koordinaciju pokreta mišića. Ali zajedno u koordinaciji s drugim sustavima – prije svega vizualnim sustavom, iz kojeg primamo do 85% informacija. Osim toga, iz proprioceptora u mišićima i zglobovima, kao i iz vestibularnog aparata.

Održavanje ravnoteže je zahvaljujući sudjelovanju u koordinaciji. Mali mozak ima “senzore” koji otkrivaju poremećaje ravnoteže i pokreta. Zatim šalje signale mišićima da se prilagode i pokrenu.

Najčešći simptomi cerebelarne atrofije su vrtoglavica, iznenadni napadi glavobolje. Osim toga, česte su manifestacije mučnine, što dovodi do nagona na povraćanje.

Pospanost, blage ili značajne smetnje u hodu, smanjeni tetivni refleksi također mogu biti prisutni – hiporefleksija.

Ataksiju karakterizira poremećaj koordinacije voljnih pokreta. Može biti prisutan i privremeno i trajno.

Hiporefleksija može prijeći i u potpuni nedostatak refleksa – arefleksiju. Patologija jednog ili više refleksa, koja je povezana s kršenjem integriteta refleksnog luka živčanog sustava.

Neki pacijenti navode nemogućnost zadržavanja zdjelicu rezervoara – tzv. inkontinencija i, shodno tome, nehotično ispuštanje – najčešće urina.

Dizartrija i poremećaji govora još su jedan čest problem koji se manifestira kao poteškoće u govoru ili pogrešnom izgovaranju riječi.

Tremor ili drhtanje je još jedan simptom, a to su nevoljni ritmični pokreti pojedinih dijelova ili cijelog tijela. Još jedan simptom od organa povezanih s ravnotežom i malog mozga je nistagmus – nevoljni ritmički pokreti očiju.


Mali mozak ranjiva je ne samo u slučaju nekih infekcija – primjerice, vodenih kozica, već i u slučaju ulaska otrovnih tvari u tijelo, uključujući prekomjerno uzimanje alkohola. Neki lijekovi također imaju učinak – primjeri su barbiturati i benzodiazepini. Što se tiče otrova – teški metali kao što su živa i olovo; otapala za boje.

Mali mozak je rjeđe mjesto za moždani udar od velikog mozga. Međutim, ne treba ga podcjenjivati ​​u prisutnosti specifičnih simptoma i sklonosti trombotičnim incidentima.

Manje od 1% bolesnika oboli od raka paraneoplastični cerebelarna degeneracija. Ali degeneracija malog mozga uzrokovana alkoholom je češća. Studije pokazuju da između 12% i 27% ljudi s poremećajem ovisnosti o alkoholu ima neku razinu cerebelarne degeneracije.

Pojedinci s cerebelarnom degeneracijom mogu imati mentalne poremećaje kao što je poremećaj pažnje/hiperaktivnosti, uključujući shizofreniju.

Nuklearna magnetska rezonancija slikovna je studija koja točno pokazuje stupanj cerebelarna atrofija.

Što se tiče terapije, uz medikamentozno liječenje, preporuke su i za aktivnu rehabilitaciju, čiji dio uključuje vježbe koje se daju izvoditi trajno, a ne samo kroz nekoliko mjeseci.


Reference:
1. Difuzna cerebelarna atrofija, Radiopedia;
2. Cerebelarna degeneracija, Klinika Cleveland.

Exit mobile version