Zagreba Lajfhaki

Tvar u umjetnom zaslađivaču trajno oštećuje gene

Kemikalija u široko korištenom zaslađivaču ima genotoksična svojstva, otkriva nova znanstvena studija. O djelovanju zaslađivača govore rezultati sukraloza na zdravlje tijela.

Genotoksin se odnosi na tvar koja može uzrokovati trajno oštećenje DNK ili kromosoma. U nekim slučajevima oštećenje DNK može dovesti do mutacija koje mogu biti štetne za tijelo. Takve se mutacije često prenose kroz generacije. Neke od mutacija mogu omogućiti nastanak tumora u tijelu. Također može postojati povećan rizik od srčanih, imunoloških i neurodegenerativnih bolesti zbog mutacije oštećenja DNK.

Stoga je otkriće da zaslađivač sadrži neurotoksin razlog za zabrinutost. Sukraloza je zaslađivač, zamjena za šećer koja nema kalorijsku vrijednost i ne prenosi štetne učinke šećera u organizam. Studije o sukralozi ne daju konačan odgovor na pitanje “Sje li ukraloza sigurna za upotrebu?”. Većina se slaže da unos u umjerenim količinama neće dovesti do negativnih posljedica u organizmu.

Prethodna studija znanstvenika sa Sveučilišta Sjeverne Karoline otkrila je sukraloza-6-acetat, ili S6A. To je biološki spoj koji nastaje u želucu nakon uzimanja sukraloze i jedan je od rijetkih. Ono što je posebno kod S6A je genotoksičnost – nova znanstvena studija koja je najnovija koja je pronašla ovo svojstvo u spoju. Štoviše, utvrđeno je da je S6A prisutan u samoj sukralozi prije nego što se konzumira i metabolizira.

Prema Europskoj agenciji za sigurnost hrane (EFSA), unos genotoksičnih tvari treba ograničiti na manje od mikrograma dnevno kako ne bi došlo do negativnih posljedica. Samo one mikročestice S6A u sukralozi su količinski veće od ove.

Oštećenje gena vidljivo je iu crijevnom sustavu. Kada sukraloza utječe na tkiva koja čine stijenke crijeva, ona postaju propusna. To znači da ‘otpadni’ materijali iz tijela koji inače postaju fekalije mogu proći kroz crijevno tkivo i ući u krvotok.

Stanice u probavnom sustavu također su pokazale povećanu aktivnost gena povezanih s oksidativnim stresom, upalom i karcinogenezom. Poricanje daje zabrinjavajući odgovor na pitanje “Je li sukraloza sigurna?”. Dokazi pokazuju da postoje veliki zdravstveni rizici uključeni u uzimanje sukraloze. Susan Schiffman, glavna autorica istraživačkog rada, preporučuje da svi izbjegavaju proizvode koji sadrže sukralozu.

Znanstveni rad objavljen je u Časopis za toksikologiju i zdravlje okoliša, dio B.

Reference:

Schiffman, S. (2023., 29. svibnja) Toksikološka i farmakokinetička svojstva sukraloza-6-acetata i njegove matične sukraloze: in vitro testovi probira. Preuzeto 2023., 1. lipnja s

Exit mobile version