Zagreba Lajfhaki

U flaširanoj vodi ima čestica plastike

Slijedeći savjete liječnika da pijemo više vode, posljednjih godina sve više preferiramo plastične boce – praktične su za nošenje, lakše su od staklenih, nema opasnosti od razbijanja. Ali jedva da smo razmišljali o riziku u koji izlažemo svoje zdravlje zbog pogodnosti.

Razlog za uzbunu

Stručnjaci su prvi put obratili pozornost na problem ksenoestrogena sedamdesetih godina prošlog stoljeća. Razlog njihove zabrinutosti je skandal koji je izbio oko lijeka dietilstilbestrola (DES), koji sadrži ksenoestrogene i naširoko se koristi za sprječavanje pobačaja.

Od 1938. do 1971. godine propisan je za oko 2-3 milijuna američkih žena i oko 4 milijuna žena u Europi. Rezultat je bio zastrašujući. Iz provedenih velikih studija utvrđeno je da se kod djevojčica koje su podvrgnute intrauterinom liječenju ovim lijekom značajno povećava rizik od razvoja niza ozbiljnih onkoloških bolesti, abnormalnosti genitourinarnog sustava.

Osim toga, DES, kako se pokazalo, ima reproduktivnu toksičnost, izaziva kasniju neplodnost, menstrualne poremećaje, izvanmaterničnu trudnoću, ranu menopauzu itd.

Dječaci koji su bili izloženi lijeku u maternici imaju povećan rizik od raka testisa, neplodnosti, kriptorhizma i hipospadije (abnormalnosti anatomske strukture penisa).

Ne pijte vodu iz plastičnih boca!

Opasni pripravak bio je zabranjen. Ali tu problemi ne prestaju. Činjenica je da niz tvari koje se nalaze u… proizvodima za široku potrošnju imaju sličan učinak, iako u manjoj mjeri.

Riječ je o ksenoestrogenom bisfenolu A (BPA) – monomeru koji se široko koristi u proizvodnji bočica za vodu, bočica za hranjenje beba, igračaka i nekih medicinskih uređaja, za unutarnje oblaganje limenki i drugih proizvoda od polikarbonatne plastike.

Budući da je BPA slab estrogen, dugo se vjerovalo da doza koja unese u čovjeka kućnom upotrebom nema značajan učinak na zdravlje. Ali onda je dokazano da, nakupljajući se u tijelu, BRA može imati hormonski učinak na sve organe i sustave u kojima postoje receptori za estrogene.

Studije na ljudima otkrile su negativne učinke BPA na zdravlje, uključujući dijabetes, kardiovaskularne bolesti, bolesti jetre, probleme sa spermatogenezom (za muškarce), psihološke abnormalnosti kod djece. BPA je također faktor rizika za endometriozu.

Unaprijed upozoren znači naoružan

O ograničenju sadržaja BPA u potrošačkim proizvodima vodi se široka rasprava, ali Svjetska zdravstvena organizacija još nije donijela konačnu odluku o rizicima povezanim s BPA.

Međutim, neke zemlje, zabrinute za zdravlje svojih građana, nisu čekale takvo službeno mišljenje i nametnule su oštra ograničenja na korištenje GRUDNJAKA u proizvodima namijenjenim djeci. Kanada je postala prva takva država, nakon čega su joj se dijelom pridružile Francuska i SAD.

U Bugarskoj nema ograničenja za potencijalno opasne proizvode, stoga stručnjaci savjetuju:

• ne stavljajte polikarbonatne plastične posude za hranu u mikrovalnu pećnicu

• izbjegavajte koristiti posude označene brojem 7 na dnu jer neke od njih mogu sadržavati bisfenol A

• ograničiti korištenje konzerviranih proizvoda

• nemojte koristiti dječje bočice koje sadrže bisfenol A

• ako je moguće, koristite posude od stakla, porculana, nehrđajućeg čelika ili sigurne plastične posude za toplu hranu i tekućine

• jedite uglavnom organsku hranu

• jedite puno brokule i sve povrće iz skupine cruciferasa. Brokula sadrži neke nevjerojatne fitonutrijente koji posebno pomažu metabolizmu (osobito uništavanju spojeva sličnih estrogenu)

Kako ksenoestrogeni utječu na naše tijelo?

Ksenoestrogeni su uključeni u sve vrste raka

Plastika je vjerojatno najpoznatiji izvor ovih spojeva koji oponašaju estrogen. Gotovo sva naša hrana dolazi u plastici, obrađuje se plastičnom opremom i često se zagrijava u plastičnim posudama.

Voda, sokovi, gazirana pića, kava pa čak i čaj često završe u plastičnim bocama i posudama. Naše četkice za zube također su izrađene od plastike. BPA je najpoznatiji ksenoestrogen, ali čak i ako je plastika bez BPA, najvjerojatnije sadrži estere ftalata i poliklorirane bifenile (PCB), koji su jednako opasni endokrini disruptori.

Insekticidi i herbicidi

Jedete li ponekad neorgansku hranu? Ako je tako, vjerojatno ste iz ovih izvora dobili još jednu dobru dozu ksenoestrogena. Insekticidi i herbicidi su otrovni za organski život, tako da njihova uporaba daje iste toksine.

Losioni, šminka i kozmetičke kreme

Parabeni su kod nas vjerojatno najpoznatiji, a oko njih se podiglo dosta buke. Također, 4-MBC je glavni sastojak krema za sunčanje. Postoje mnoge druge kemikalije u njima s nepoznatim učincima.

Ovo je vrlo kratak popis ksenoestrogena. Ima ih mnogo više pod različitim nazivima, ali ovo su glavni o kojima treba brinuti. Ostali uključuju prehrambenu boju Red 3 (često se koristi u bojama za zube), BHA – antioksidans i konzervans za hranu, Accutane, propil galat, alkilfenole i nonilfenole.

Brokula sadrži neke nevjerojatne fitonutrijente koji pomažu u uništavanju spojeva sličnih estrogenu


Uzrokuju ozbiljne hormonalne neravnoteže

Ksenoestrogeni su sintetske tvari koje su strukturno slične ženskim spolnim hormonima, estrogenima. Nazivaju ih i “endokrinim disruptorima” zbog svoje sposobnosti da opustoše delikatan mehanizam endokrinog sustava. Ksenoestrogeni imaju visoku toksičnost i dug poluživot.

Zbog toga čak i male doze ksenoestrogena koje se redovito uzimaju mogu dovesti do zdravstvenih problema. Prema studijama, BPA se danas nalazi u urinu 90% ljudi.

Istraživači sa Sveučilišta Texas Medical Branch, koristeći nove, osjetljive metode za analizu učinka malih doza ksenoestrogena, došli su do alarmantnih zaključaka. Rezultati su objavljeni u časopisu “Okoliš i zdravlje”.

Znanstvenici su koristili stanične kulture kako bi testirali mješavinu triju spojeva: PCB-a – polikloriranih bifenola (plastika, limenke), bisfenola A (zamjenjuje BPA) i nonilfenola (komponenta industrijskih sredstava za čišćenje i deterdženata).

Proveli su pokuse na stanicama hipofize štakora, jer je hipofiza važno središte koordinacije endokrinog sustava. Stručnjaci procjenjuju funkcije ključnih signalnih putova odgovornih za reprodukciju, lučenje hormona prolaktina i staničnu apoptozu (programirana stanična smrt).

Pokazalo se da kombinacije ovih ksenoestrogena imaju mnogo veći učinak nego pojedinačno. Moguće posljedice po zdravlje, plodnost i zdrav razvoj djece potencijalno su katastrofalne.

“Željeli smo vidjeti kako ti zagađivači koji signaliziraju estrogen djeluju zajedno”, kaže koordinatorica projekta prof. Cheryl Watson. Otkrili smo da te tvari remete mehanizam djelovanja estradiola, a to je jako loše.”

Ovi ksenoestrogeni djeluju u vrlo niskim koncentracijama i međusobno pojačavaju djelovanje ako djeluju zajedno. Ali danas je svatko od nas gotovo neprestano izložen desecima ksenoestrogena.

Utjecaj ksenoestrogena

• Smanjena kvaliteta života.

• Uzrok endometrioze, mioma maternice, pobačaja, neplodnosti.

• Muškarci gube interes za seks.

• Smanjuje se količina sperme.

• Ksenoestrogeni su uključeni u sve vrste raka. Posebno kod raka dojke i prostate. Ne čudi da lažni hormoni negativno utječu na genitalno područje!

• Utječu na razvoj fetusa.

• Budući da žene imaju veći postotak tjelesne masti od muškaraca (u prosjeku oko 10%), one povećavaju razinu estrogena i stoga su ksenoestrogeni povezani sa zadržavanjem masti. Zapravo, pohranjuju se u masti. Dakle, ako sada zbog male količine u organizmu njihov učinak nije poguban, s vremenom će njihov učinak biti sve izraženiji.

Milena Vasileva

Exit mobile version