Uzroci alergija kod djece

Alergije sve su češći među djecom. Iako genetska predispozicija ima vodeću ulogu u njihovom razvoju, izloženost alergenima, iritansima i infekcijama također igra ulogu u regulaciji osjetljivosti organizma. Na nezrelost djeluju i genetski i okolišni čimbenici imunološki sustav dječji.

U bolesnika s atopija u djetinjstvu, genetska predispozicija za sintezu protutijela – imunoglobulini klase E – IgE protiv višestrukih alergena pronađenih u hrana i udahnuti zrak. Naknadna izloženost tim protutijelima rezultira otpuštanjem niza medijatora koji dovode do trenutnog i kasnog odgovora upalni odgovor u ciljnim organima.

Atopijski dermatitis, alergije na hranu, javlja se sintezom – IgE, astme i alergijskog rinitisa stanja su koja su često međusobno povezana. Kod nekih bolesnika mogu se pojaviti oba istovremeno, ali čak i jedan od njih može dovesti do pogoršanja drugog stanja. Sklonost razvoju alergijskog odgovora na različite alergene iz hrane i udahnutog zraka genetski je uvjetovana.

Istraživanja su pokazala da postoji veza između izloženosti alergenima u ranom djetinjstvu i razvoja atopijskih bolesti. Tijekom trudnoće, kada se fetus razvija, izložen je T pomoćnim stanicama tipa 2 iz posteljica. Pri rođenju funkcija od imunološki sustav novorođenčeta i dalje ovisi o pomoćnim T limfocitima tipa 2.

Sazrijevanje imunološkog sustava nakon rođenja karakterizira prijelaz na imunološki odgovor, odvija se s pomoćnim T stanicama tipa 1. Sporo sazrijevanje imunološkog sustava ponekad može biti predisponirajući čimbenik za kasniji razvoj alergija.

Druga hipoteza za pojašnjenje sklonosti razvoju alergija temelji se na odnosu između njih i infekcije. Veća učestalost infekcija povezana je sa smanjenim rizikom od razvoja alergijskih bolesti. To se objašnjava važnošću infekcija u poticanju imuniteta na razvoj imunološkog odgovora koji se provodi uz sudjelovanje T pomoćnih stanica tipa 1.

Tijekom ranih faza dječjeg razvoja, sluznice prekrivaju više organa. karakterizira značajna nezrelost, što povećava rizik od penetracije alergeni, koji utječe na nezreli imunološki sustav. Mala djeca pretežno su izložena alergenima iz hrane, dok su starija djeca izložena inhalacijskim alergenima. Većina alergijskih reakcija na hranu posredovana je neimunološkim mehanizmima.

Metaboličke bolesti nastaju zbog poremećaja u apsorpciji i digestija ugljikohidrata, među kojima je od ključne važnosti laktoza. Intolerancija na laktozu dovodi do simptoma iz probavnog sustava – nadutost, plinovi, proljev i bolovi u trbuhu.

U drugim slučajevima, alergije na hranu povezane su sa sintezom antitijela klase IgE. Genetska predispozicija, potencijal alergena i vrijeme izloženosti vodeći su čimbenici u određivanju koja će djeca s atopijom razviti alergiju na hranu. Najčešći alergeni kod djece su: mlijeko i jaja. Obično su samoograničavajući i stanje bolesnika se popravlja nakon nekoliko godina i nakon pravilne prehrane.

Kod alergijskih reakcija na prehrambene proizvode, koje se odvijaju sintezom protutijela klase IgE, uočava se odgovor koji se obično javlja unutar 4 sata nakon uzimanja hrana, djelujući kao alergen. Ozbiljnost reakcije varira i može zahvatiti različite organe i sustave. U slučaju zahvaćanja kože, obično se promatraju osip, atopijski dermatitis, urtikarija i angioedem. Od strane dišnog sustava mogu se primijetiti kašalj, otežano disanje i stridor. Najvažniji simptomi su probavni sustav – povraćanje, bolovi u trbuhu, mučnina, proljev i sistemske manifestacije, uključujući anafilaksiju. To je akutna alergijska reakcija koja utječe na funkciju više organa koja je posljedica oslobađanja medijatora iz mastocita.

Reference:

Nelson Textbook of Pediatrics, 21. izdanje, Elsevier, 2020

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki