Uzroci gubitka kose kod muškaraca i žena

Gubitak kose je uobičajeno stanje koje može značajno narušiti kvalitetu života. U nekim slučajevima može biti reverzibilno i moguće je vratiti volumen i izgled kose pravilnim terapijskim pristupom. Androgena alopecijatakođer poznat kao gubitak kose po muškom ili ženskom uzorku, vjeruje se da ima genetsko podrijetlo.

Postoje karakteristične razlike u gubitku kose kod muškaraca i žena. Obično se kod prvih opaža gubitak volumena i gustoće kose u području tjemena, sljepoočnica i oko čela. Kod žena, naprotiv, stanjivanje kose češće se opaža u središnjim dijelovima lica skalp i gotovo ne utječe na liniju kose na čelu.

Drugi karakterističan tip gubitka kose je takozvana alopecija areata, kod koje se gubitak kose opaža u obliku mrlja na različitim dijelovima vlasišta. Ovo stanje je kronično i pokreću ga imunološki mehanizmi. Pogođeni su i muškarci i žene, svih dobnih skupina. Karakteristika muškog i ženskog tipa gubitka kose je da počinje već u adolescenciji i ima različitu progresiju i težinu. Oba su stanja posljedica poremećaja cikličkih procesa koji se odvijaju u folikula kose. To uzrokuje promjene u strukturi kosa i rezultira rastom finijih i kraćih dlačica. Anagena faza ciklusa rasta kose skraćuje se s godina na tjedne ili mjesece.

Gubitak kose po muškom uzorku posljedica je prisutnosti genetskih varijacija u receptorima za muški spolni hormoni – androgeni. Dihidrotestosteron je metabolit testosterona koji se sintetizira pomoću enzima 5-alfa reduktaze. Ima ključnu ulogu u razvoju gubitka kose u područjima osjetljivim na androgene. Kod žena se pretpostavlja da djelovanje od estrogeni – ženski spolni hormoni.

Kod alopecije areate uočava se značajno skraćenje anagene faze ciklusa rasta dlake. Stanje je kronične prirode, ali karakterizirano je egzacerbacijama. Pretpostavlja se da smetnje u imunološka obrana, koji štiti folikul dlake od oštećenja. Uočava se neravnoteža u proupalnim medijatorima, što dodatno pogoršava stanje. Kod ovih vrsta gubitak kose nije uočeno krajnje oštećenje folikula, ali je rast kose usporen ili spriječen. Drugi uzroci gubitka kose mogu biti poremećaji u radu endokrinih žlijezda, kao i brojne infekcije koje zahvaćaju vlasište. Kod utvrđivanja uzroka gubitka kose u obzir se moraju uzeti i autoimune bolesti, ali i uzimanje određenih lijekova.

Reference:

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki