Uzroci upalne bolesti crijeva

U fiziološkim uvjetima, ravnoteža između mikrobiom crijevaepitelne stanice koje prekrivaju crijevnu sluznicu i imunološke stanice, s kojim se susreću tkiva. Međutim, na funkciju svakog od ovih elemenata utječu različiti čimbenici iz okoliša – pušenje, uzimanje antibiotika i drugi – kao i genetski čimbenici. Na taj način dolazi do poremećaja ravnoteže i javlja se kronično upalno stanje, koja karakterizira upalne bolesti crijeva.

Iako je takvo stanje normalno da se javlja u prisutnosti uzročnika bolesti, kod upalnih bolesti crijeva, međutim, uzrok njegove pojave nije prisutnost patogena. Stoga se ove bolesti smatraju rezultatom oslabljenog imunološkog odgovora na vlastiti crijevni mikrobiom, sa ili bez kombinacije autoimunih procesa. U normalnim uvjetima u crijeva pronađene su mnoge imunološke stanice, ali one imaju ograničen učinak i ne reagiraju protiv antigena iz mikrobioma ili drugih antigena unesenih hranom.

Kada dođe do infekcije, limfno tkivo u crijevima se potpuno aktivira, ali regulatorni mehanizmi osiguravaju učinkovit imunološki odgovor i popravak tkiva. Na upalne bolesti crijeva ovaj proces se ne promatra. Mikrobiom crijeva središnji je za patogenezu upalnih bolesti crijeva. Kod svakog pacijenta uočava se autentična kombinacija i raznolikost vrsta bakterije u mikrobiomu, koji je svoju izgradnju započeo nakon rođenja.

Vjeruje se da je mikrobiom ključni element u održavanju zdravlja i ravnoteže u ljudskom tijelu. Osiguravanje postojanosti njegove raznolikosti i sastava kontrolirano je kako od strane organizma domaćina, tako i od vanjskih i genetskih čimbenika. S druge strane, mikrobiom svojim strukturnim komponentama i metaboličkom aktivnošću ima značajan utjecaj na funkcije epitelnog tkiva i imunološki sustav domaćina. To se postiže različitim epigenetskim učincima. Ukoliko se očituju u ranoj dobi, kada se formira sastav i raznolikost mikrobioma, mogu imati ključni utjecaj na kasniji rizik od razvoja upalnih bolesti crijeva.

Specifične komponente crijevnog mikrobioma mogu imati zaštitni učinak protiv razvoja ovih stanja ili, obrnuto, pridonijeti većem riziku. Promatranja su pokazala da u bolesnika s ulceroznog kolitisa ili Crohnove bolesti uočavaju se značajne razlike u sastavu crijevna mikroflora. Također ih karakterizira disbioza – stanje koje predisponira pojavu patoloških procesa pod djelovanjem mikroorganizama koji uzrokuju upalni odgovor.

Velik dio promjena u sastavu crijevnog mikrobioma događa se kao odgovor na upala. Iz tog razloga uzimanje raznih terapijskih sredstava koja uzrokuju oštećenje crijevne sredine može povećati rizik ili pogoršati već nastalo stanje Crohnova bolest. Karakteristika upalnih bolesti crijeva je da upalni procesi nastaju pod utjecajem genetskih čimbenika u kombinaciji s čimbenicima okoliša.

Nakon pokretanja ovih procesa nastaje upalni odgovor koji je otežan aktivacijom T-stanica u kombinaciji s poremećajima u regulacijskim mehanizmima. Naknadna kaskada upalnih medijatora širi upalu i svaki njezin dio čini potencijalnom metom za terapeutsko djelovanje.

Upalni medijatori imaju različite učinke na tkiva. Potiču procese obnavljanja, ali i aktiviraju kaskadu koagulacije i proizvodnju kolagena. Oni se proizvode kao odgovor na infekcije, ali regulatorni mehanizmi dopuštaju njihovu supresiju kako bi se spriječilo oštećenje tkiva. Kod upalnih bolesti crijeva postoji neravnoteža između proupalnih i protuupalnih medijatora. Neki od njih aktiviraju određene stanice uključene u upalašto uzrokuje rast i disregulaciju upalnih procesa.

Reference:

Harrisonova načela interne medicine, 21. izdanje, McGraw Hill, 2022.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki