Velike prednosti istezanja

Istezanje nakon treninga pomaže fizički i psihički oporaviti tijelo.

1. Smanjuje bolove u mišićima

Nakon intenzivnog treninga snage, kao posljedica nakupljene mliječne kiseline u mišićima, često se javljaju simptomi ukočenosti, napetosti, grčeva i bolova. Istezanje omogućuje raspršivanje mliječne kiseline. Naravno, to ne rješava problem u potpunosti, ali pomaže ublažiti mišićnu groznicu. Također omogućuje opuštanje mišića, što smanjuje rizik od naknadnih ozljeda.

2. Povećava opseg pokreta

Veći raspon pokreta omogućuje vam da iskoristite maksimalan kapacitet mišića tijekom treninga snage, što dovodi do boljih dugoročnih rezultata. Veći opseg pokreta sam po sebi znači povećanu sposobnost izvođenja pokreta s većom amplitudom, ili ukratko, pomaže nam da budemo fleksibilniji u bilo kojoj aktivnosti.

3. Povećava fleksibilnost

To je bez sumnje jedna od najznačajnijih dobrobiti istezanja, jer kao što je poznato, fleksibilnost je važan aspekt svake tjelesne aktivnosti. Pomaže smanjiti napetost mišića i omogućuje brzi oporavak skraćenih mišićnih skupina vraćanjem u početni položaj. Štoviše, zahvaljujući njemu vaš će trening biti daleko učinkovitiji, jer pomaže da se svaka vježba izvede pravilnom tehnikom i formom te da se lakše nosite s teškim vježbama poput dubokog čučnja, na primjer.

4. Smiruje um i daje energiju

Kada umjesto da žurite kući, ostanete u teretani dodatnih 15 minuta i istežete se, zapravo dajete mozgu priliku da se poveže s tijelom i shvati kako se osjeća. Mozak “vidi” da se tijelo oporavlja i “jako je sretan” zbog te činjenice jer oslobađa endorfine. Naravno, govorim figurativno – mozak ne može vidjeti i osjetiti – ali otpušta neurotransmitere koji stvaraju osjećaje zadovoljstva. Iz tog razloga, nakon što završite s istezanjem, osjećat ćete se opušteno i puni energije.

Naravno, da biste uživali i iskusili sve te dobrobiti, vježbe morate izvoditi ispravno.

Evo kako se sigurno istegnuti?

Prvo i najvažnije pravilo već znate – statičko istezanje treba raditi tek kada su mišići dobro zagrijani.

Odaberite set vježbi koji odgovara vašim trenutnim mogućnostima. Važno je vježbe izvoditi smireno i pažljivo, bez žurbe i bez naglih pokreta.

Izbjegavajte jaku bol. Da biste pravilno izveli ovu vrstu vježbe, ne morate pokazati fleksibilnost gimnastičara, radeći puni razmak. Kada zauzimate položaj za istezanje, zaustavite se i zadržite na mjestu gdje počnete osjećati podnošljivu bol.

Trajanje svake vježbe istezanja ovisi o broju ponavljanja. Zadržavanje u položaju istezanja treba trajati najmanje 10 sekundi. U većini slučajeva traje između 10-30 sekundi.

Tijekom istezanja nemojte zadržavati dah – dišite slobodno i duboko. Pravilno disanje pridonijet će vašoj smirenosti i ravnoteži.

Naglasite onu mišićnu skupinu gdje je opterećenje bilo najveće tijekom stvarnog treninga.

Ako ste trenirali više mišićnih skupina, počnite s vježbama za gornji dio tijela, a zatim prijeđite na donji dio tijela.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki