Zagreba Lajfhaki

Vježbanje pomaže kod simptoma tjeskobe

Foto: iStock/Gulliver

Novo istraživanje objavljeno u časopisu Journal of Affective Disorders otkriva da tjelovježba – niskog ili visokog intenziteta – može značajno ublažiti simptome tjeskobe. Znanstvenici su pratili 286 osoba sa sindromom anksioznosti tijekom redovite tjelovježbe 12 tjedana. Otkrili su da, dok su napornije vježbe imale veći učinak, one lakše su također značajno pridonijele i ublažile simptome anksioznosti.

Nakon regrutiranja volontera za svoju studiju iz centara za primarnu zdravstvenu zaštitu u Švedskoj, autori su ih nasumično dodijelili režimu vježbanja niskog ili visokog intenziteta. Trening traje 1 sat, pri čemu neintenzivni ubrzavaju otkucaje srca za 60%, a intenzivni za 75% maksimuma. Postoji i kontrolna skupina sudionika koji ne vježbaju već su samo informirani o prednostima tjelesne aktivnosti kod kuće.

Nakon 12 tjedana, ljudi koji su lagano vježbali imali su 3,62 puta veću vjerojatnost da će se osjećati bolje i manje anksiozno od kontrolne skupine, a oni koji su vježbali intenzivnije imali su 4,88 puta veću vjerojatnost. Važno je napomenuti da rezultati nisu proporcionalni u smanjenju depresije. To znači da tjelovježba može ublažiti anksioznost putem mehanizma neovisnog o njezinom antidepresivnom učinku.

Znanstvenici još uvijek ne znaju točno kako sport utječe na anksioznost. Vjerojatno je određenu ulogu igrao društveni kontakt u grupnim aktivnostima, jer su mnogi volonteri bili društveno izolirani i kontakt s drugim ljudima mogao je imati terapeutski učinak. Osim toga, tjelovježba vjerojatno potiče oslobađanje hormona koji se zove inzulinu sličan faktor rasta I (IGF-1), koji potiče neuroplastičnost i ublažava tjeskobu kod laboratorijskih miševa.

Exit mobile version