Vrtoglavica i glavobolja s dislokacijama prvog vratnog kralješka

Prvi vratni kralježak odn atlas ima značajan utjecaj na cijeli kostur zbog svoje izravne povezanosti s lubanjom, te tako djeluje kao svojevrsna baza za cijeli kralježnički stup.

Postoji ogroman postotak pomaka u ovom kralješku, koji mogu biti izraženi u različitim stupnjevima i potaknuti različite simptome.

Kada se pomakne, središte od ravnoteža, što dovodi do gubitka ravnoteže i disfunkcije mišićno-koštanog sustava. Promjene se odražavaju i na drugom vratnom kralješku – axisu, a odatle poput domina na ostale strukture kostura – ne samo kralješke, već i zglobove.

Mijenja se pritisak na krvne žile u zatiljku – sukladno tome dolazi do smanjenja cirkulacije i nakon određenog vremena pojavljuju se vrtoglavica, vrtoglavica čiji se intenzitet postupno povećava. Pacijenti se žale na osjećaj težine u ramenom obruču.

Iščašenje atlasa može biti prisutno od rođenja – bilo da je prirodno, normalno ili carski rez.
Kao tretman primjenjuju se postupci vraćanja u suprotan – prirodan položaj, ne direktnim tehnikama, već djelovanjem na susjedne strukture.

Glavobolja tenzijskog tipa najčešće je povezana s problemom atlasa, a bitan simptom je njezino povećanje pri podizanju glave – ekstenzija. Indikacije za pomicanje prvog vratnog kralješka su i promjene krvnog tlaka, pulsa (aritmije), vrtoglavica, tinitus i glavobolja (ali migrena nije karakteristična).

Kod vrtoglavice je potrebno isključiti neurološke bolesti, probleme s orošavanjem, anemiju, ali ako se slikovnim pretragama ne utvrde patološke promjene – preporuke su u diferencijalno – dijagnostičkom planu uključiti mogućnost patologije atlas.

Problem je u tome što su potrebne specifičnije tehnike snimanja za otkrivanje pomaka prvog vratnog kralješka.

Pacijenti često traže konzultacije kasnije u procesu, kada postoje značajne promjene pa je na njih teže utjecati, a otkrivanje pomaka i prije pojave simptoma omogućuje brzu i suptilnu prilagodbu.

Problem sa vrtoglavica može biti izuzetno traumatično, a neki se pacijenti čak boje izaći iz kuće.

Namještanje prvog vratnog kralješka dovodi do poboljšanja držanja i prokrvljenosti kralježaka. Također se preporučuju kompleksi vježbi koji omogućuju vraćanje tonusa mišića u tom području – neki od njih se produljuju, a drugi se skraćuju.

Pritisak na nervus vaguskoji prolazi u prednjem dijelu kralješka, dovodi do nekih vegetativnih promjena koje su karakteristične i za druge bolesti, pa ih je važno tražiti zajedno u kompleksu – kao što su aritmija, pretjerano znojenje, osjećaj lopte u grlo, problemi s gastrointestinalnim traktom.

Zbog kompresije također može doći do zahvaćanja korijena živaca koji izlaze na ovoj razini, što dovodi do utrnulosti u prstima i boli duž toka živca u cijelom gornjem udu.

Kontraindikacije za ugradnju atlas operirani u predjelu vrata prije manje od 6 mjeseci, kao i ozljede u ovoj razini vratnih kralježaka.

Kontraindikacija nije postojanje diskus hernije, čak i kada se napravi zahvat, simptomi se ublaže, iako se sama diskus hernija ne naseli.


Buka u ušima je još jedan čest simptom koji je također povezan s promijenjenom cirkulacijom, a nakon premještanja kralješka u pravilan, prirodan položaj, simptomi se povlače.


Reference:
1. Atlas, Radiopedia;
2. Atlas, Fiziopedija;
3. Korekcija atlasa: uzroci i liječenje; Liebscher i Bracht.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki