WHO preporuča da se ne koriste umjetni zaslađivači

Svjetska zdravstvena organizacija izdala je smjernice protiv upotrebe umjetnih sladila. Ove preporuke WHO-a temelje se na dokazima da zaslađivači ne pomažu kod mršavljenja i ne smanjuju rizik od bolesti povezanih s velikom tjelesnom masom.

Stvorene su brojne zamjene za šećer koje se predstavljaju kao zdrava alternativa. Među njima su saharin, aspartam i stevija. WHO upozorava da dugotrajno uzimanje zaslađivača umjesto šećera neće pomoći u mršavljenju i može sa sobom donijeti rizik od kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa tipa 2.

Zbog činjenice da su zaslađivači alternativa šećeru bez kalorija, oni također nemaju nikakvu nutritivnu vrijednost. SZO preporučuje unos prirodnog šećera, poput voća i nezaslađene hrane i pića. Sveukupno smanjenje unosa slatkog povećalo bi kvalitetu života.

Preporuke se odnose na sve osim na dijabetičare i uključuju sve vrste zaslađivača koji nisu klasificirani kao šećeri i nalaze se u hrani i pićima ili se prodaju samostalno. To su acesulfam, aspartam, advantam, ciklamat, saharin, sukraloza i stevija. Proizvodi za osobnu njegu kao što su pasta za zube, kreme za kožu i lijekovi također su isključeni.

Šećer sam po sebi nije štetan. Naše tijelo prerađuje ugljikohidrate u glukozu, koja je vrsta šećera i koju stanice koriste kao izvor energije. Vrste šećera koje jedemo kao hranu mogu uključivati ​​dodani šećer ili imati prirodni šećer u sebi. Dodani šećer dodaje se u jako prerađenu hranu, kao što su mnoga zaslađena pića, kruh, umaci i slatkiši. Šećer koji se nalazi u prirodi dostupan je u prirodno slatkim proizvodima kao što su voće i med. Sadrže mnoge hranjive tvari korisne za tijelo.

Zaslađivači ne sadrže dodani šećer i nemaju kalorijsku vrijednost. Slatki su poput šećera, ali navodno su bez njegovih štetnih učinaka i mogu se koristiti za regulaciju razine šećera u krvi i tjelesne težine. Ipak, neka istraživanja ukazuju na vezu između unosa sladila i povećane inzulinske rezistencije, što je preduvjet za dijabetes tipa 2.

Reference:
Ni, J. (2023., 15. svibnja) WHO savjetuje da se ne koriste zaslađivači koji nisu šećer za kontrolu težine u novoobjavljenim smjernicama. Preuzeto 16. svibnja 2023. s https://www.who.int/news/item/15-05-2023-who-advises-not-to-use-non-sugar-sweeteners-for-weight-control-in- novo-izdane-smjernice
Clavel-Chaperon, F. (2013., ožujak) Konzumacija umjetno i šećerom zaslađenih pića i pojava dijabetesa tipa 2 u kohorti Etude Epidémiologique aupres des femmes de la Mutuelle Générale de l’Education Nationale–European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition. Preuzeto 2023., 16. svibnja s

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki