Zagreba Lajfhaki

Yana Danailova: Uzrok hormonalne neravnoteže je zaveden svakom modernom prehranom

Yana Danailova je nutricionistica i predsjednica Udruge nutricionista u Bugarskoj, članica Američke udruge nutricionista (ANA).

Također je doktorant fiziologije čovjeka, magisterij nutricionizma i zdravstvenog menadžmenta. Njezin doktorski studij na Sveučilištu u Sofiji i Bugarskoj akademiji znanosti je na temu “Prehrana i endokrini poremećaji kod ljudi”.

Yana Danailova također je popularno lice s ekrana – autorica i voditeljica emisije “Health Line” na televiziji Bulgaria ON AIR te majka troje djece.

Posebno za čitatelje “Doktora” Yana Danailova objasnila je koji su hormonalni poremećaji uzrok viška kilograma i koje su ispravne strategije za smanjenje tjelesne težine.

– Gospođo Danailova, koji su razlozi debljanja?

– Godinama sam se specijalizirao u području osobne prehrane i zdravog mršavljenja. U svojoj praksi stalno susrećem dame i gospodu koji se već duže vrijeme bore s viškom kilograma, ali bezuspješno. Skaču s dijete na dijetu, a njihova se težina ne da smanjiti, bez obzira na to primjenjuju li kompleksan režim prehrane i vježbanja.

Moje dugogodišnje iskustvo pokazalo je da nakupljeni višak kilograma nije uvijek posljedica samo sustavnog kalorijskog viška ili zlouporabe hrane. Sve češće uzrok su endokrini disruptori koji dovode do poremećaja u endokrinom sustavu čovjeka, do poremećaja u sintezi ključnih hormona koji su također povezani s našom tjelesnom težinom. Ovi poremećaji objašnjavaju inače očito bezrazložno povećanje tjelesne težine u pozadini dobre kulture prehrane i tjelovježbe.

Statistike pokazuju da periodične restrikcije i restriktivne dijete ne dovode do održivog, dugotrajnog i zdravog učinka. Osim toga, oni mogu ugroziti optimalnu funkciju metabolizma. Jedan od uzroka hormonske neravnoteže je zabluda na bilo kojoj suvremenoj dijeti, smanjenje 10-15 kg, tada se, izgladnjevši od restriktivnog režima, ili zadovoljan kratkoročnim rezultatom, osoba opusti i vrati izgubljene kilograme, često čak i uz nekoliko kilograma viška.

Ovi uzastopni agresivni restriktivni režimi gladovanja, praćeni nekontroliranim jedenjem, ponovnim izgladnjivanjem i ponovnim prejedanjem, zbunjuju metabolizam i dovode do hormonalne neravnoteže. Stoga je jedini način za smanjenje tjelesne težine i postizanje optimalne i trajne zdrave tjelesne težine tako da se najprije potrudite ozdraviti tijelo. To znači otkriti što je hormonska neravnoteža i adekvatno je riješiti.

Yana Danailova

– Kako znamo da patimo od hormonalne neravnoteže?

– Simptomi su debljanje bez vidljivog razloga u kombinaciji s čestim promjenama raspoloženja, bilo kakvi poremećaji u mjesečnom ciklusu, uključujući i bolne cikluse kod žena, gastrointestinalne smetnje, promjene apetita, depresivna stanja, reproduktivni problemi u oba spola, poremećaji kognitivnih sposobnosti, nesanica i česta buđenja, nedostatak energije (budite se umorni ili doživljavate nagli pad energije u popodnevnim satima), pogoršanje stanja kože i kose – akne i gubitak kose, oslabljen imunitet, izmjenični proljevi sa zatvorom. Svaki od ovih nespecifičnih simptoma može biti znak hormonskog poremećaja. U takvim slučajevima potrebno je konzultirati endokrinologa.

Postoji nekoliko hormona koji obično dovode do debljanja. Na prvom mjestu je inzulin – anabolički hormon koji dovodi do visceralnog (abdominalnog) gojenja

Riječ je o predijabetičkom stanju, inzulinskoj rezistenciji ili dijabetesu tipa 2 Često inzulinska rezistencija nije očigledna – razine inzulina u serumu natašte su normalne, ali kod opterećenja glukozom pokazuje se izražena hiperinzulinemija, odnosno visoke razine. inzulin. Upravo je to uzrok sustavnog abdominalnog gojenja.

Drugi hormon koji može uzrokovati debljanje je kortizol. Živimo u stanju trajnog stresa, čak iu stalnom stresu – tzv. distresu, u kojem naše nadbubrežne žlijezde neprestano luče kortizol. Također je anabolički hormon i dovodi do središnjeg povećanja abdomena. Mnogi muškarci imaju ovu vrstu debljanja jer zanemaruju tehnike upravljanja stresom.

Dr. Zhenya Georgieva: Botoks za trbuh smanjuje višak kilograma za 10%

Žene obično odlaze na masaže, joge, plesove, provode vrijeme na vježbama i aktivnostima, kojima u određenoj mjeri uspijevaju neutralizirati negativan utjecaj stresa na psihu i tijelo. S druge strane, muškarci imaju veliku odgovornost za svoju obitelj, često su oni glavni financijski stup obitelji, zaštitnik žene i djece. Ova je odgovornost dodatno izvor fizičkog i emocionalnog stresa. A kada se ne primjenjuju tehnike otklanjanja tog stresa, otežan je rad nadbubrežnih žlijezda, konstantno je visoka razina kortizola, a time i debljanje.

Drugi hormon koji uzrokuje debljanje je prolaktin. Visoke razine prolaktina u žena povezane su s neredovitim menstrualnim ciklusima, reproduktivnim problemima i debljanjem. Kod muškaraca je visok prolaktin uzrok seksualne disfunkcije, reproduktivnih problema, ginekomastije – rasta grudi nesvojstvenog muškom spolu, a opet i debljanja. S ovim simptomima obavezna je konzultacija endokrinologa.

Estradiol je također hormon koji u stanju dominacije estrogena može dovesti do specifičnog debljanja – hormonskog trbuha kod žena, što stručnjaci lako prepoznaju. Ostali simptomi su promjene raspoloženja, teški predmenstrualni simptomi, menstrualne nepravilnosti, miomi maternice, ciste na jajnicima, endometrioza, glavobolje, oslabljene kognitivne funkcije, smanjeni libido, promjene osjeta tijekom spolnog odnosa. U tom je slučaju dobro konzultirati ginekologa.

Kod muškaraca debljanje može biti posljedica niskog testosterona, jer je on odgovoran za izgradnju mišićne mase, a njegov nedostatak dovodi do nakupljanja masne mase. Dodatni simptomi niske razine testosterona su erektilna disfunkcija, poremećaji libida, problemi s muškim reproduktivnim sposobnostima, glavobolje, kompromitirana spermogeneza, promjene raspoloženja, smanjena mišićna masa itd.

U slučaju neobjašnjivog povećanja tjelesne težine, koje nije povezano sa sustavnim kalorijskim suficitom te je u pozadini dobre motoričke kulture i higijene spavanja, dobro je potražiti sekundarni uzrok izvan načina života. Iako su hormonalni poremećaji često posljedica pogrešaka u našim navikama – povremenog pridržavanja dijeta, sustavnog nedostatka sna, nekontroliranja stresa u svakodnevnom životu, neredovite prehrane.

Hormon melatonin pomaže u borbi protiv viška kilograma

Žene također imaju emocionalnu prehranu – pojedu veliku količinu hrane kada su tjeskobne, zatim poduzmu nekoliko dana strogih restrikcija hrane, a opet kada su tjeskobne jedu nekontrolirano

Ovo emocionalno jedenje također može uzrokovati hormonske poremećaje. Ne treba podcjenjivati ​​štitnjaču kao glavni regulacijski metabolički organ. Poremećaji u radu štitnjače mogu dovesti do promjena tjelesne težine. Naravno, 20 i više kilograma ne može se objasniti hipotireozom. No spor metabolizam i teško mršavljenje mogu biti posljedica smanjenog rada žlijezda.

Koja hrana je zdrava?

Prehrana je osobna jer je svatko od nas drugačiji. Ali postoje i opća pravila zdrave prehrane. A to su: uključivanje u dnevni jelovnik dovoljne količine vode, svježeg sezonskog voća i povrća, čistih bjelančevina, bilo biljnog ili životinjskog podrijetla, složenih ugljikohidrata i esencijalnih masnih kiselina.

Kod zdrave osobe 50-60% kalorijskog unosa treba potjecati od složenih ugljikohidrata, jer je glukoza glavni izvor energije, s njom uglavnom radi mozak. Složeni ugljikohidrati su nerafinirane žitarice – pir, heljda; mahunarke; neko povrće, posebno ono koje sadrži škrob, kao što su slatki krumpir, grašak, zeleni grah, slanutak, leća, heljda, kvinoja.

Važnost životinjskih bjelančevina ovih se dana prenaglašava i ljudi prelaze na prehranu s visokim udjelom bjelančevina koja nije toliko korisna, čak može biti i opasna za ljude s bubrežnim zatajenjem i drugim bolestima. Stoga bi samo 10-15% kalorijskog unosa trebalo dolaziti iz proteina. Proteini se mogu dobiti iz biljnih i životinjskih izvora.

Najbolje je da životinjske bjelančevine potječu od organski uzgojenih životinja, bez uzimanja antibiotika i hormona, od divlje ulovljene ribe, od jaja, od mliječnih proizvoda. Izvrsni biljni izvori proteina su lisnato povrće, žitarice, mahunarke, križasto povrće, orašasti plodovi, sjemenke. Postoji veliki izbor biljnih proteina. Mit o nedostatku složenosti već je razotkriven.

Naprotiv, biljna prehrana je cjelovita i zdrava, navodi se u službenom priopćenju Američkog udruženja dijetetičara. Dobro isplanirano vegansko i više od toga. vrsta vegetarijanske prehrane prikladna je za sva životna razdoblja, uklj. trudnoća, dojenje, djetinjstvo i adolescencija.

Vegetarijanska prehrana nudi niz prednosti, uključujući niske razine zasićenih masnoća, kolesterola i životinjskih bjelančevina, kao i visoke razine ugljikohidrata, biljnih vlakana, magnezija, kalija, folata i antioksidansa, poput vitamina C i A, te fitokemikalija (flavonoidi, itd.). Istraživanja su pokazala da vegetarijanci imaju niži indeks tjelesne mase od nevegetarijanaca, kao i nižu stopu smrtnosti od ishemijske bolesti srca; smanjiti razinu kolesterola u krvi; niži krvni tlak; niže stope hipertenzije, dijabetesa tipa 2, raka prostate i debelog crijeva.

Dnevna porcija treba sadržavati oko 30% masti, s fokusom na zdrave masti iz orašastih plodova, sjemenki, avokada, maslina. Dodatne masnoće treba ograničiti ili ako se konzumiraju neka budu umjerene i nerafinirane, hladno prešane – maslinovo ulje, kokosovo ulje i sl. Rafinirane masti, poput suncokretovog ulja, ne preporučuju se jer dovode do sustavnih upalnih procesa. Transmasti treba u potpunosti isključiti iz jelovnika.

Osoba bi dnevno trebala unositi između 30 i 60 ml vode po kilogramu tjelesne težine. To znači da bi pri prosječnom unosu od 40 ml po kg tjelesne težine žena teška 50 kg trebala popiti dvije litre vode dnevno, a muškarac težak 80 kg trebao bi popiti 3 litre i 200 ml dnevno. Naravno, to ne vrijedi za sve ljude, već se mora osobno prilagoditi, uzimajući u obzir čimbenike kao što su zdravstveno stanje, tjelesna aktivnost, klimatski uvjeti itd.

Zdravlje je u raznolikosti hrane, u njezinoj sezonskosti i u blizini prirode. Zdrava je hrana koja je minimalno obrađena. Što je bliže svom prirodnom stanju, to je zdravije. Toplinska obrada mesa treba biti blaga – pirjana, kuhana na pari, pečena na laganoj vatri, kuhana, ne pržena.

Vrlo je važno ne ograničavati se u odabiru načina prehrane, biti u skladu s našim percepcijama ukusnog, zdravog i zdravog. Želimo li slijediti preporuku WHO-a o ograničenju konzumacije mesnih prerađevina zbog povezanosti s pojavom raka debelog crijeva, trebamo to učiniti bez ozbiljnog stresa. Što vrijedi drastično ograničavati neku hranu, ali stalno se njome baviti i živjeti u trajnom psiho-emocionalnom stresu, jer sami sebi uskraćujemo nešto poželjno! Bolje je biti uravnotežen i probati od svega pomalo, s odgovornošću prema svom zdravlju, nego živjeti u stalnom stresu.

“Isto vrijedi i za privlačnost prema slatkim stvarima. Zaustavljamo ih, ali u jednom trenutku dođemo u toliko iskušenje da pojedemo cijelu tortu. Bolje je tu i tamo pojesti komadić tamne čokolade, datulju ili neku zdravu slasticu, nego u potpunosti izbaciti slatkiše s jelovnika. Upravo stroga ograničenja dovode do neuspjeha dijeta, a time i do oscilacija u težini, metaboličkih poremećaja i hormonalnih poremećaja”, rezimirala je stručnjakinja.

Mara KALČEVA

Exit mobile version