Zagreba Lajfhaki

Za što je dobar kiseli kupus: kada i tko ga smije jesti

Kiseli kupus obiluje korisnim bakterijama i pretvara ga u protuupalnu namirnicu, smanjujući vjerojatnost razvoja akutne ili kronične upale.

Tako vas povrće može zaštititi od: probavnih smetnji, depresije, astme, hormonske neravnoteže, alergija na hranu, dijabetesa, pretilosti itd.

Iste te korisne bakterije u kiselom kupusu sprječavaju ulazak raznih patogena, virusa, gljivica i parazita u tijelo, a također jačaju imunološki sustav.

Više energije

Kiseli kupus sadrži mnogo željeza, što pomaže u proizvodnji više energije jer poboljšava metabolizam i cirkulaciju krvi. Također, željezo u kiselom kupusu pomaže u sprječavanju anemije i njezinih nuspojava.

Povrće sadrži vlakna koja su vrlo važna za pravilan rad probavnog sustava, a njegovom konzumacijom hrana se dobro kreće te sprječava nadutost i bolove. Održavanje probavnog sustava zdravim također može pomoći u sprječavanju ozbiljnijih bolesti poput čira.

Fotografija: © Belnovosti

Zdravije srce

Vlakna u kupusu važna su ne samo za probavni sustav, već i za zdravlje srca, jer mogu ukloniti loš kolesterol, što zauzvrat smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti.

Kiseli kupus sadrži znatnu količinu vitamina A koji je izuzetno važan i djeluje kao antioksidans, čisteći organizam od slobodnih radikala.

Jači imunološki sustav

Ovo je izvrstan način za jačanje imuniteta jer je povrće bogato vitaminom C i probioticima. Vjeruje se da kiseli kupus ima protuupalno i baktericidno djelovanje.

Može ublažiti stanje bolesnika s bronhijalnom astmom. Osim toga, kiseli kupus ima dobar analgetski učinak, pa može poslužiti kao preventiva protiv migrene.

Ovaj proizvod pomaže u učinkovitijoj borbi protiv depresije i stresa. Utvrđeno je da kupus ima i antikancerogeno djelovanje.

Kiseli kupus, ovisno o uvjetima skladištenja i roku trajanja, sadrži od 10 do 30 mg askorbinske kiseline (vitamin C). Jedan od najvažnijih uvjeta za očuvanje ovog vitamina od oksidativnog djelovanja atmosferskog kisika je da salamura potpuno prekrije površinu kupusa.

Stručnjaci preporučuju izbjegavanje premještanja kupusa iz jednog jela u drugo, jer se u dodiru sa zrakom gubi vitamin C, pa kupus treba izvaditi iz salamure neposredno prije jela i poprskati uljem.

Čudotvorni kiseli krastavac

U njega prelaze gotovo sve vrijedne tvari bijelog kupusa. Salamura je lišena grubih biljnih vlakana koja ponekad uzrokuju bolove i nadutost u želucu i crijevima, au isto vrijeme zadržava sva vrijedna ljekovita svojstva kupusa.

Sok od kiselog kupusa potiče apetit i aktivira probavne procese kod bolesnika s niskom kiselošću želučanog sadržaja, kod neuroloških bolesnika i kod osoba koje vode sjedilački način života.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version