Zagreba Lajfhaki

Za što je grožđe dobro, a za koga šteti?

Glavna nutritivna vrijednost bobica bilo koje sorte grožđa je njihov visok sadržaj vode i najveći sadržaj brzih ugljikohidrata među bobicama i voćem.

Na 100 g grožđa ima više od 15 g šećera, uglavnom glukoze i manjim dijelom fruktoze.

No, vitamini i minerali su od velike vrijednosti za grožđe kao izvor hranjivih tvari (u zagradama je naveden postotak potrebnog dnevnog unosa hranjivih tvari na 100 g grožđa):

  • vitamin C (15%)
  • Vitamin B6 (4,5%)
  • kalij (5%)
  • kobalt (20%)

Grožđe sadrži i druge vitamine i minerale u malim količinama.

Prednosti grožđa

Prevencija raka. Počeci malignih tumora u tijelu javljaju se prilično često. Ali takva se formacija počinje razvijati tek kada u nju urastu krvne žile i u prisutnosti upale u području pupoljka.

Fotografija: © Belnovosti

Grožđe, uglavnom tamne sorte, sadrži supstancu resveratrol, koja štiti biljku od štetnika.

No, u ljudskom tijelu sprječava urastanje krvnih žila u tumore, a također usporava starenje stanica. Antocijanini sadržani u grožđu sa sjemenkama imaju antioksidativno djelovanje i time smanjuju rizik od raka.

Dakle, jedenje 200 g tamnog grožđa sa sjemenkama dnevno značajno smanjuje vjerojatnost raka. Nema potrebe jesti same kosti.

Jačanje stijenki krvnih žila. Kombinacija vitamina i minerala grožđa, posebice vitamina C, PP, magnezija i kobalta, pomaže u poboljšanju mikrocirkulacije krvi i jačanju krvožilnog zida. A polifenoli, koji grožđu daju tamnu boju, smanjuju upalu krvnih žila.

Ekspektorantno djelovanje. Saponini, koji grožđu daju trpki okus, povećavaju cirkulaciju krvi duž površine sluznice dišnog trakta, što potiče uklanjanje sputuma.

Kome je grožđe štetno?

Zbog visokog udjela ugljikohidrata i kiselina grožđe u dodiru sa zubima uzrokuje površinsku demineralizaciju. A kada sok od grožđa dospije na karijesne zube, pojačava njihovo uništavanje.

Stoga nakon jela treba isprati usta vodom ili otopinom sode bikarbone. Ako to nije moguće, preporučuje se popiti nekoliko gutljaja vode.

Konzumacija grožđa je kontraindicirana kod sljedećih bolesti:

  • Peptički ulkus želuca ili dvanaesnika tijekom egzacerbacije – zbog visoke kiselosti grožđa. U razdoblju remisije dopušteno je uključiti u prehranu do 100 g grožđa s kožicom i sjemenkama.
  • Bolesti jetre praćene žuticom i bolesti žučnog mjehura. Glukoza, kojom je grožđe bogato, uzrokuje kolestazu – kašnjenje u oslobađanju žuči.
  • Dijabetes melitus – zbog visokog sadržaja šećera u grožđu. Ako ste pretili, trebali biste ograničiti konzumaciju grožđa na 100 g dnevno. Jednostavni ugljikohidrati, poput šećera, vrlo se brzo apsorbiraju, što uzrokuje značajno oslobađanje inzulina. A inzulin potiče nakupljanje masnoća i sprječava njihovu razgradnju.

Bez sumnje, grožđe je ukusan i zdrav proizvod. Međutim, vrlo je lako naštetiti svom zdravlju jedući ovu bobicu.

Exit mobile version