Zagreba Lajfhaki

Zašto dolazi do nedostatka vitamina K?

Što je vitamin K?

Vitamin K jedan je od četiri vitamina topljiva u mastima i neophodan za zgrušavanje krvi i zdravlje kostiju. Vitamin K se može kategorizirati u nekoliko glavnih oblika (vitamera) – filokinon (vitamin K1), menakinon (vitamin K2) i umjetno sintetizirani vitamin K.

Vitamin K1 prvenstveno se nalazi u zelenom lisnatom povrću kao što su špinat, prokulice i brokula. Vitamin K2 se nalazi u životinjske hrane, uključujući meso, jaja i mliječne proizvode. Vitamin K se apsorbira kroz ileum (tanko crijevo) i jejunum (prazno crijevo) tankog crijeva. Kao i svi vitamini topivi u mastima, vitamin K se apsorbira (asimilira) tijekom probave, budući da je za optimalnu intestinalnu apsorpciju (apsorpciju kroz crijeva) vitamina potrebno:

  • Prisutnost prehrambenih masti – kao sredstvo prijenosa lipofilnih molekula;
  • Žučne kiseline za solubilizaciju (povećanje topljivosti);
  • Formiranje micelija – stvaranje transportnih zrnaca koja čine tvari topljive u masti transportnim u vodenoj otopini;
  • Pankreasne lipaze (probavni enzimi iz gušterače) za cijepanje vezanog ili esterificiranog vitamina K

Vitamini K1 i K2 u sastavu miješanih micela dospijevaju do apikalne (luminalne) membrane enterocita (epitelne stanice tankog crijeva). Apsorpcija vitamina K1 i K2 događa se u stanicama kao hilomikroni (lipoproteini bogati lipidima) prenose lipofilne vitamine kroz limfni sustav u krvotok.

Koje su funkcije vitamina K?

Vitamin K neophodan je za učinkovito zgrušavanje (zgrušavanje) krvi i igra ključnu ulogu u sintezi određenih čimbenika zgrušavanja uključenih u kaskadu zgrušavanja krvi. U jetri vitamin K djeluje kao koenzim za γ-glutamil karboksilazu, enzim koji pretvara neaktivne oblike faktora II (protrombin), VII, IX i X u njihove aktivne oblike karboksilacijom (dodavanjem karboksilne skupine) u glutaminsku kiselinu ostaci.

Vitamin K također pomaže u sintezi protein C i protein S. Važni su u regulaciji kaskade zgrušavanja (kaskada zgrušavanja) dajući negativnu povratnu spregu u obliku antikoagulacije.

Vitamin K također doprinosi metabolizam kalcija. Potreban je za sintezu dva regulatorna proteina koji se nazivaju osteokalcin i matrični Gla-protein (MGP). Osteokalcin proizvode osteoblasti i potiče kalcifikaciju kostiju, dok MGP inhibira ovapnjenje krvnih žila. Vjeruje se da osiguravajući zadržavanje kalcija u kostima, vitamin K sprječava razvoj osteoporoze i kardiovaskularnih bolesti.

Što je nedostatak vitamina K?

Nedostatak vitamina K može se manifestirati abnormalnim stvaranjem modrica ili krvarenje. Razlozi uključuju:

  • Malapsorpcija – svaka bolest koja utječe na apsorpciju (apsorpciju) u tankom crijevu, poput Crohnove bolesti, ulceroznog kolitisa, sindroma kratkog crijeva ili pretjerane upotrebe antibiotika, što dovodi do razaranja crijevnog mikrobioma;
  • Nedovoljan unos vitamina K;
  • Nedostatak vitamina K u novorođenčadi – kombinacija nezrelosti jetre, sterilnog crijevnog mikrobioma i majčinog mlijeka niske kvalitete (zbog nedostatka majčine prehrane) dovodi dojenčad u veći rizik od nedostatka vitamina K. Ovo se stanje obično manifestira 2-4 dan života, ali se može javiti i u dobi od dva mjeseca, često s neobjašnjivim krvarenjem

Kakav je odnos između vitamina K i varfarina?

Varfarin je antikoagulans koji se koristi za sprječavanje rizika od tromboembolije kod određenih pacijenata. Varfarin kompetitivno inhibira vitamin K epoksid reduktazni kompleks 1 (VKORC1), enzim koji je bitan za aktivaciju vitamina K u tijelu. Sprječavanjem aktivacije vitamina K, faktori zgrušavanja ovisni o vitaminu K (II, VII, IX, X) su inhibirani (potisnuti) i stoga je također inhibirano zgrušavanje.

Bolesnici koji uzimaju varfarin redovito se kontroliraju krvnom slikom tzv međunarodni normalizirani omjer (Međunarodni normalizirani omjer, INR). INR se izračunava na temelju protrombinskog vremena pacijenta. Ako su vrijednosti INR previsoke kod bolesnika na varfarinu i postoji opasnost od krvarenja, može se dati vitamin K kao poništavajući učinak, čiji se učinak počinje manifestirati nakon nekoliko sati.

Reference:
1. Marchili MR, Santoro E, Marchesi A, Bianchi S, Rotondi Aufiero L, Villani A. Nedostatak vitamina K: prikaz slučaja i pregled trenutnih smjernica
2. Sathe MN, Patel AS. Ažuriranje u pedijatriji: fokus na vitamine topive u mastima
3. Wen L, Chen J, Duan L, Li S. Proteini ovisni o vitaminu K uključeni u zdravlje kostiju i kardiovaskularnog sustava

Exit mobile version