Zagreba Lajfhaki

Zašto je limun dobar za zdravlje?

Limun je jarko žuto citrusno voće kiselkastog okusa. Podrijetlom s područja Azije, limun je danas rasprostranjen po cijelom svijetu. Okus limuna je popularan, a voće dolazi u mnogim oblicima – osim kao sirovo, može se konzumirati i kao sok ili u limunadi. U kuhanju, limun se može iscijediti po jelu kako bi se dao svježi okus i lagana kiselost. Limunove kore koriste se i u kuhinji, a prodaju se kao začin, osim što se od njih pravi džem.

Citrusi svemu čemu se dodaju daju prepoznatljiv ugodan okus, ali imaju i niz zdravstvenih dobrobiti. Njegov visok sadržaj vitamina, minerala i drugih korisnih tvari daje tijelu mnoge prednosti i poboljšava njegovu cjelokupnu funkciju.


1. Podržavaju zdravlje srca
Limun sadrži značajnu količinu vitamina C. Ovaj vitamin se ne može proizvesti u tijelu i mora se unositi. Ima niz zdravstvenih prednosti, a jedna od njih je da smanjuje rizik od srčanih bolesti i moždanog udara. Samo jedan limun sadrži 31 miligrama vitamina C. To je polovica potrebne količine vitamina za dan. Osim vitamina C, vlakna u limunu također doprinose smanjenju rizika od srčanih bolesti – istraživanja pokazuju da mogu smanjiti razinu kolesterola u krvi.

2. Štite bubrege
Bubrežni kamenci čest su problem i mogu dovesti do komplikacija poput začepljenja sustava za izlučivanje. Limunska kiselina služi za povećanje pH razine urina, kao i povećanje njegovog volumena. Na taj način limun može spriječiti nastanak bubrežnih kamenaca.

3. Pomaže apsorpciju željeza
Nedostatak željeza u tijelu povezan je sa stanjem anemije. Kod anemije se ne proizvodi dovoljno crvenih krvnih stanica. Limun sadrži malu količinu željeza, ali ima visoku prisutnost vitamina C i limunske kiseline. Te tvari jačaju funkciju tijela da apsorbira željezo iz druge hrane, štiteći ga od anemije.

4. Smanjuju rizik od raka
Mnoge tvari sadržane u limunu imaju antikancerogena svojstva. Istraživanja ukazuju na D-limonen kao jednu od takvih tvari.

5. Poboljšava probavu
Nutritivno gledano, jedan limun sadrži samo 10% ugljikohidrata, od čega većinu čine vlakna. Vlakna poboljšavaju zdravlje crijeva i probavu. Neka istraživanja pokazuju da poboljšana probava može smanjiti razinu šećera u krvi u tijelu.

Reference:
Willett, W. (2001., 19. lipnja) Učinak unosa voća i povrća na rizik od koronarne bolesti srca. Preuzeto 25. svibnja 2023. s https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11412050/
Assimos, D. (2008., 22. ožujka) Kvantitativna procjena limunske kiseline u soku od limuna, soku od limete i komercijalno dostupnim proizvodima od voćnih sokova. Preuzeto 25. svibnja 2023. s https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18290732/
Galan, P. (2008., svibanj) Odnos između statusa željeza i dijetalnog voća i povrća na temelju sadržaja vitamina C i vlakana. Preuzeto 25. svibnja 2023. s https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18469253/
Crankshaw, D. (1993., srpanj) Učinci D-limonena na aktivnost jetrene mikrosomalne monooksigenaze i paracetamolom izazvano smanjenje glutationa u miševa. Preuzeto 25. svibnja 2023. s https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8237062/

Exit mobile version