Zagreba Lajfhaki

Zašto je naš urin žut?

Za žutu boju urina zaslužan je enzim mikroba, otkrili su znanstvenici sa Sveučilišta Maryland u novom istraživanju.

U časopisu Mikrobiologija prirode Pretpostavlja se da je enzim bilirubin reduktaza odgovoran za žutu boju urina. Pigment bilirubin je nusprodukt razgradnje crvenih krvnih stanica nakon isteka njihovog životnog ciklusa. Ima narančastu nijansu, a nakon oslobađanja apsorbira ga enzim bilirubin reduktaza, koji ga ili uklanja iz tijela ili pretvara u molekulu urobilina, koja boji urin u njegovu karakterističnu boju.

Bilirubin reduktaza je enzim koji je prisutan u svim zdravim organizmima, a njegov nedostatak može ukazivati ​​na probleme s gastrointestinalnim sustavom. Bilirubin je tvar koja se proizvodi u gastrointestinalnom traktu i može se pretvoriti u mnoge druge molekule. Nagomilavanje bilirubina u krvi može dovesti do žutice. Enzim nedostaje u tijelu beba koje pate od upalnih bolesti crijeva.

Ovisno o zdravstvenom stanju, boja urina može varirati – njegova prirodna boja je žuta, različite nijanse ukazuju na različita stanja. Blijedožuta može značiti da unosite dovoljno tekućine, dok tamnožuta ili narančasta mogu ukazivati ​​na dehidraciju ili nedostatak hranjivih tvari.

Druge boje urina mogu ukazivati ​​na prisutnost bolesti – tamnosmeđi ili crni urin može ukazivati ​​na bolest jetre, rabdomiolizu ili alkaptonuriju.
Ružičasta boja može ukazivati ​​na krv u urinu (koja se javlja kao posljedica stanja kao što su hematurija, bubrežni kamenci ili povećana prostata), ali se može pojaviti i zbog određenih lijekova ili hrane kao što je cikla.

Osim boje urina, pokazatelj zdravlja je i je li zamućen ili bistar. Kada se primijeti mutna mokraća, mogući uzroci su infekcije mokraćnog sustava, dijabetes ili spolno prenosive bolesti. Kada je urin proziran i bezbojan, to može biti potencijalni pokazatelj pijenja previše tekućine (oduzimanje elektrolita tijelu) ili stanja kao što su ciroza ili hepatitis.

95% urina sadrži vodu, ali i tisuće spojeva koje tijelo izlučuje. Osim boje, miris urina može imati i zdravstvene implikacije – miris amonijaka, primjerice, znači dehidraciju, a miris voća u urinu može biti znak dijabetesa tipa 2.

Reference:
Sveučilište Maryland. Što čini urin žutim? Znanstvenici su otkrili odgovorni enzim. https://phys.org/news/2024-01-urine-yellow-scientists-enzyme-responsible.html
Hall, B. BilR je crijevni mikrobni enzim koji reducira bilirubin u urobilinogen. https://www.nature.com/articles/s41564-023-01549-x
Klinika Mayo. Miris urina. https://www.mayoclinic.org/symptoms/urine-odor/basics/definition/sym-20050704
Medline Plus. Miris urina.

Exit mobile version