Zagreba Lajfhaki

Zašto je važno uvrstiti leću u naš jelovnik?

Leća je jedna od najomiljenijih namirnica Bugara. Danas reći ćemo vam o mahunarki koja sadrži vlakna, vitamin A, vitamin B3, vitamin B4, vitamin C. Također je izvor željeza, kalija, kalcija, magnezija, mangana, bakra, selena, fosfora i cinka. Istovremeno, leća je niskokalorična.

Nalazi se u različitim bojama – smeđa, crna, crvena, zelena, žuta. U nekim kulturama leću su nazivali “siromašnim mesom” jer je bila jeftinija od mesa, ali je imala okus po mesu. Leća potječe iz srednje Azije.

Podaci kojima danas raspolažemo pokazuju da je bio prisutan u ljudskom jelovniku prije otprilike 9500 do 13000 godina. Leća je pronađena u grobnicama starih Egipćana 2400 godina pr. Tako su ga poznavali stari Egipćani, Grci i Rimljani.

Leća se koristi u cijelom svijetu, a posebno je popularna u zemljama Bliskog istoka, Balkana, Francuske i Indije. Francuska leća poznata je po svom nježnom okusu. Lakše se priprema od graha jer ga nije potrebno namakati.

Kako znamo da se meso pokvarilo?

Jedna porcija leće sadrži do 90% dnevne potrebe osobe za folnom kiselinom, pa je biljka korisna za trudnice. Kaša od gulaša stabilizira imunitet, normalizira rad genitourinarnog sustava i metabolizma, jača srce i krvne žile.

Kaša blagotvorno djeluje na čir na želucu i dvanaesniku, kolitis. Konzumacija leće smanjuje rizik od razvoja srčanih bolesti. Nakon toplinske obrade većina vrijednih tvari u kulturi graha ostaje nepromijenjena. Leća se bori protiv upala u tijelu jer je bogata polifenolima.

Leća sadrži antinutrijente koji mogu ometati apsorpciju drugih nutrijenata. Biljka također sadrži lektine koje ljudsko tijelo ne apsorbira.

Vežu se za druge hranjive tvari, sprječavajući njihovu apsorpciju. Ako se konzumiraju u prevelikim količinama, lektini mogu poremetiti crijevnu barijeru i povećati crijevnu propusnost.

Leća također sadrži tanine koji se mogu vezati za proteine ​​i spriječiti apsorpciju određenih nutrijenata. Fitinska kiselina ili fitati u leći mogu vezati minerale poput željeza, cinka i kalcija, smanjujući njihovu apsorpciju. Međutim, zabilježeno je da fitinska kiselina ima jaka antioksidativna i antikancerogena svojstva.

/Zdrave.to

Lajkajte zdrave.to i na Facebooku gdje ćete pronaći još puno korisnih i zanimljivih stvari!

Exit mobile version