Zašto marelica treba biti u vašoj prehrani: glavni razlozi

Jeste li se ikada zapitali odakle dolazi naziv tako divnog voća kao što je “marelica”, što to znači i tko ga je uopće smislio?

Svoj moderni naziv – “marelica” – dobila je zahvaljujući stvarnom putovanju u mnoge zemlje i iz usta mnogih naroda.

Latinsko ime “armenica” kajsija je dobila po nazivu zemlje – “Armenija”, koju su mnogi u to vrijeme pogrešno smatrali domovinom kajsije.

Do danas nije bilo moguće pouzdano utvrditi povijesnu domovinu marelice.

Ali opće je prihvaćeno da je započeo svoj pohod s istoka; znanstvenici sugeriraju da se od drevne Sogdiane (300-500 pr. Kr.) ova država nalazila na području modernog Uzbekistana i Tadžikistana.

marelica
Fotografija: © Belnovosti

U Sogdiani se marelica široko uzgajala i bila je jedan od najvažnijih proizvoda za izvoz. Istina, najčešće u suhom obliku – suhe marelice.

Kasnije, zahvaljujući Arapima, kajsija je stigla u zemlje Sredozemnog mora.

Arapi su joj dali ime “attaykuk”, kasnije su je Španjolci, koji su došli na Mediteran i upoznali našu kajsiju, nazvali “albarikok”, Francuzi su je na svoj način zvali “apricot”, pa otud njemačko “Abrikosse” , a sada ruska “aprikos”.

Ljudi koriste marelice u svojoj prehrani tisućama godina.

Plodovi marelice imaju svijetli okus, marelicu je nemoguće zamijeniti s nečim drugim.

Marelica može brzo utažiti glad, bogata je vitaminima i mikroelementima, a ima i ljekovito djelovanje na ljudski organizam.

Postoji niz bolesti za koje je marelica neophodna ljudima. A plodovi kajsije čine ga veselim, snažnim i učinkovitim.

Zapravo, prisutnost željeza u marelicama, i to u velikim količinama, određuje njezinu vrijednost kao lijeka za anemiju, bolesti kardiovaskularnog sustava i druge povezane s nedostatkom kalija.

Marelica se koristi za normalizaciju probave, kao blagi laksativ, za razrjeđivanje sluzi kod kašlja, za gašenje žeđi, pa čak i kao antipiretik.

Marelica je vrlo korisna za djecu, jer je izvrstan stimulans rasta i poboljšava zdravlje.

Znanstvenici su dokazali da marelice pomažu u zaštiti organizma od raka želuca, probavnog trakta, mokraćnog mjehura, jednjaka i grla, kao i pluća zbog prisutnosti visoke koncentracije karotena u njima.

Na primjer: da bi čovjek zadovoljio dnevnu potrebu za karotenom, dovoljno je da popije čašu soka od marelice, ili 5-6 svježih marelica, ili, u krajnjem slučaju, 15-20 sušenih.

Voće ima sposobnost povećati mentalnu sposobnost i poboljšati pamćenje, a sve to zahvaljujući visokoj koncentraciji tvari poput fosfora i magnezija.

Svježe i zrele marelice sadrže značajnu količinu vlakana s niskom količinom kalorija, a provitamin A izvrstan je antioksidans koji sprječava razvoj raka.

Plodovi marelice se konzumiraju u raznim oblicima, svježi, sušeni (suhe marelice, pastile od marelica), u obliku ukusnih sokova, nektara i kaše od marelice.

Od marelica se također pravi votka od marelice, alkoholno piće od kojeg se fermentira i potom destilira kaša od marelice.

Posebnost ovog pića je njegova neopisiva aroma marelice.

Koštice marelice jedu se kao i bademi, a cijeđenjem se iz njih dobiva mlijeko.

Iz koštica marelice dobiva se masno ulje koje se u medicini aktivno koristi kao otapalo. A maskara se pravi od spaljenih koštica marelice.

U kineskoj narodnoj medicini, koštice marelice se aktivno koriste kao tonik za suhi kašalj.

Također se preporuča uzimanje zdrobljenih koštica marelice u kombinaciji s drugim tradicionalnim ljekovitim biljkama za bolesti kao što su bronhitis, laringitis, hripavac i nefritis.

Ranije smo vam rekli što jesti za doručak kako biste poboljšali zdravlje srca.

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki