Zagreba Lajfhaki

Zašto nastaje senilna purpura?

Što je senilna purpura?

Senilna purpuratakođer poznata kao Batemanova purpura ili aktinična purpura, benigna je, lako stvaranje modrica, koji pogađa starije osobe. Ovo stanje nastaje jer koža i krvne žile postaju sve krhkije kako starimo, čineći kožu podložnijom modricama od manjih trauma. Senilna purpura razlikuje se od stanja koja uzrokuju lako stvaranje modrica zbog poremećaja zgrušavanja krvi.

Aktinička purpura je uobičajen i pogađa oko 10 posto osoba starijih od 50 godina, pri čemu taj postotak raste s godinama. Starije osobe svijetle puti imaju povećan rizik od razvoja ovog stanja. Senilnu purpuru karakteriziraju ljubičasta ili crvena područja nepravilnog oblika na izloženoj koži, obično na rukama.

Koji su uzroci i čimbenici rizika za senilnu purpuru?

Smatra se da starenje kože je najčešći uzrok senilne purpure. Kako starimo, koža postaje tanja i krhkija. S vremenom izlaganje ultraljubičastim (UV) zrakama slabi vezivno tkivo koje podupire krvne žile. Ova slabost čini krvne žile ranjivima, što znači da čak i nakon blagog udarca, crvena krvna zrnca mogu prodrijeti u dublje slojeve kože, uzrokujući pojavu karakteristične purpure (mjegavi osip).

Male crvenkaste ili ljubičaste mrlje na koži poznate su kao petehije, a veće se nazivaju ekhimoze. Boje mrlja se obično ne mijenjaju značajno kako stanje napreduje. Međutim, nakon što modrica zacijeli, na koži može ostati žuta ili smeđa mrlja. Sama senilna purpura nije opasnoali to može biti znak osnovne bolesti.

Senilna purpura je najčešća u starijih osoba, ali normalno starenje nije jedini uzrok ove vrste oštećenja kože. Proces starenja kože može se ubrzati provođenjem dužeg vremena na suncu Ultraljubičasto svijetlo.

Redoviti prijem određenih lijekovi, kao što su razrjeđivači krvi ili kortikosteroidi, mogu povećati rizik od purpure. Nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID) također mogu pridonijeti stanju.

Neki vaskularne bolesti, koji utječu na kolagen u tijelu, poput lupusa, reumatoidnog artritisa i Sjögrenovog sindroma, također mogu uzrokovati purpuru. Purpura se također može pojaviti neizravno kod određenih vrsta raka, kao što su limfom i leukemija.

Trombocitopenija, što je manjak trombocita u krvi, može uzrokovati krvarenje i modrice u dermisu (sloj kože ispod epidermisa), slično senilnoj purpuri. Drugi mogući uzroci purpure uključuju:

  • Kronični venski zastoj;
  • Skorbut;
  • Krhke krvne žile;
  • Poremećaji zgrušavanja krvi;
  • Proces rođenja;
  • Traume i ozljede;
  • Antikoagulantna terapija;
  • Sistemska bolest;
  • Dijabetes;
  • TORCH (toksoplazmoza, rubeola, citomegalovirus, herpes simplex) infekcije (koje se prenose s majke na novorođenče tijekom trudnoće, poroda i postporođajnog razdoblja)

Senilna purpura također može biti znak gubitak kolagena u koži i kostima.

Koji su simptomi senilne purpure?

Senilna purpura najčešće se manifestira na izložene dijelove tijela, kao što su ruke ili vrh glave. Starije osobe koje prelako krvare imaju povećan rizik od purpure. Najuočljiviji simptomi ovog stanja su jasne crvenkasto-ljubičaste mrlje koje se razvijaju na tijelu i nastavljaju se ponavljati tijekom duljeg vremenskog razdoblja. Dodatni simptomi uključuju:

  • Tanka koža;
  • Opuštena koža kojoj nedostaje elastičnost;
  • Koža koja se lako lomi;
  • Purpura koja se javlja bez ozljeda

Modrice uzrokovane senilnom purpurom obično traju između 1 i 3 tjedna, prije nego izblijede. Nakon što modrica izblijedi, promjena boje može ostati na mjestu dugo vremena.

Kako se dijagnosticira senilna purpura?

Dijagnoza “senilne purpure” postavlja se samo na temelju vizualnog pregleda. Međutim, ponekad se koriste testovi kako bi se osiguralo da senilna purpura nije uzrokovana ozbiljnijim stanjem. Često se imenuje kompletna krvna slika (PKK) kao i specifičniji testovi. Ostali testovi mogu uključivati:

  • Analiza urina za isključivanje krvi u urinu;
  • Testovi funkcije jetre;
  • Probir raka;
  • Sedimentacija eritrocita (ESR) ili CRP test (mjerenje razine C-reaktivnog proteina u krvi) za provjeru upale uzrokovane vaskularnom bolešću;
  • Testovi funkcije bubrega za isključivanje bolesti bubrega koje uzrokuju purpuru

Također se može naručiti biopsija kože.

Što je liječenje i prevencija senilne purpure?

Tijelo se obično može samo izliječiti od modrica kod senilne purpure bez dodatne pomoći. Lijekovi za jačanje krvnih žila imaju blagotvoran učinak na stanje. Također, pokazalo se da svakodnevno nanošenje kreme s vitaminom K na kožu poboljšava simptome. Ako je koža posebno tanka, moguće je da se pocepa, uzrokujući leziju na mjestu modrice, koja se može tretirati kao normalna rana.

Također je korisno u zaštiti kože od daljnjih oštećenja. Šeširi i košulje dugih rukava mogu pomoći zaštita kože od sunca a ranjive osobe trebaju pokušati izbjeći modrice koliko god je to moguće.

Moguće je da modrice uzrokuju estetski problem a njihovo liječenje može poboljšati kvalitetu života bolesnika sa senilnom purpurom. Senilna purpura se ne može uvijek spriječiti, ali krema za sunčanje štiti kožu od oštećenja koliko god je to moguće.

Kakva je prognoza senilne purpure?

Simptomi purpure nestaju sami od sebe za nekoliko tjedana, ali mogu nestati trajne oznake na koži. Modrice se obično ponavljaju tijekom života pacijenta. Trenutno ne postoji poznati lijek za senilnu purpuru i liječenje je simptomatsko. Sama senilna purpura je bezopasna. Međutim, potrebno je konzultirati liječnika za dijagnozu i liječenje ozbiljnih bolesti koje mogu biti uzrok pojave modrica.

Reference:
1. Klinika Cleveland. Lifshitz OH, et al. (2010). Starenje kože
2. Ceilley, RI (2017., 1. lipnja). Liječenje aktinične purpure. Časopis za kliničku i estetsku dermatologiju
3. Medicinske vijesti danas. Što treba znati o senilnoj purpuri

Exit mobile version