Zašto rajčice nikada ne bismo trebali držati u hladnjaku

Nikada nemojte čuvati rajčice u hladnjaku. Niske temperature pretvaraju šećere u škrob i uništavaju njihov okus i aromu. Prestaju sazrijevati i trunu, savjetuju stručnjaci koje prenosi sinor.bg.

Bliži se jesen, ali rajčicama se ne žuri sazrijevati. Sam proces je niz kemijskih reakcija u kojima se uništava zeleni klorofil, a na površini se obično pojavljuje pigment crvene boje. Ovisno o uvjetima, brzina ove reakcije može biti različita.

Stoga se ubrzano sazrijevanje rajčice odnosi na mjere kojima se biljke prisiljavaju da uključe unutarnje mehanizme za poticanje crvenila.

Tijekom razdoblja sazrijevanja rajčice se natječu za vodu i hranjive tvari – i lišćem i stabljikom. Više-manje trebaju toplinu i svjetlost.

A nedostatak ili višak vode i hranjivih tvari dovodi do nezadovoljavajućeg dozrijevanja i kvalitete rajčice, osobito u zatvorenim prostorima, gdje je to uobičajeno.

Na primjer, kada je rajčica zrela oko stabljike, ona ostaje čvrsta i zelena (nije sortna karakteristika), ali iznutra također ima bijele ili žute površine.

Razlog tome su neuobičajeno visoke temperature, nedostatak hranjivih tvari ili višak svjetla, jer se rijetko pribjegava sjeni tijekom vrućih i dugih ljetnih dana. Kod uzgoja na otvorenom utječu i kolebanja temperatura i padalina.

Većina novih sorti i hibrida može uravnotežiti svoje fiziološke potrebe, ali to nije jamstvo da će podnijeti dugotrajno jesensko zahlađenje. Crvene sorte ostaju ružičaste, što neminovno utječe na njihov okus i miris.

Kako ubrzati sazrijevanje rajčice? Svrha različitih metoda je preusmjeriti energiju biljke na sazrijevanje plodova.

Operacija rajčice

Štipanje vrhova rajčice otprilike mjesec dana prije mraza ograničit će razvoj novog lišća, a korijenje će preusmjeriti energiju na sazrijevanje plodova.

Defolijacija će smanjiti rizik od bolesti kasne plamenjače u kasnoj sezoni, ali to bi trebalo biti ograničeno na grozd koji najniže sazrijeva. Svi listovi sa znakovima bolesti uklanjaju se, kao i svi cvjetovi, kada je vegetacija pri kraju.

Popularna metoda je umetanje čačkalice ili bakrene žice u rezove na stabljici (također se koristi za povećanje plodnosti). Kod primjene na otvorenom ne smije se raditi po hladnom i kišovitom vremenu jer postoji velika opasnost od prodora fitopatogena kroz ozljede koji će oslabiti biljke.

Druga “kirurška” metoda je smanjenje korijenskog sustava. Uz pomoć ravne lopate formira se krug oko biljaka na razmaku od 30-40 cm koji ograničava rast najdužeg korijena, a nakon samo tjedan dana plodovi počinju dozrijevati.

Čupanje biljaka i obješenje naglavačke na suho i zaštićeno mjesto rješenje je kada na njima ima puno plodova, a vrijeme neočekivano zahladi. Akumulirane hranjive tvari u stabljici i lišću omogućuju im da dostignu zrelost. Primjenjiv je na ograničen broj biljaka.

Sol stres

Tretman slanom vodom ubrzava sazrijevanje rajčice. U tu svrhu koristi se 60 g morske soli koja se otopi u 3 litre vode i zalijeva oko biljaka, pazeći da se listovi ne pokvase. Postupak se može ponoviti. To smanjuje sposobnost biljaka da apsorbiraju vodu, oponašajući sušu. Biljke brzo reagiraju na stres i ubrzavaju procese sazrijevanja, a ujedno se povećavaju šećeri i aromatski spojevi, što poboljšava okusne kvalitete. S takvom koncentracijom i količinom primjene nema opasnosti od nakupljanja soli u tlu, jer se sol ispere zalijevanjem i kišom za 2-3 tjedna.

Ostale metode ubrzanog zrenja

Jednostavna i laka, ali učinkovita metoda je pokrivanje biljaka noću krovnim filmom, a tlo aluminijem. Svjetlo koje se reflektira od njega ubrzava sazrijevanje. Drugi materijali se mogu koristiti za malčiranje tla. Na kraju sezone zalijevanje se smanjuje, ali treba biti postupno kako rajčice ne bi popucale. Ovo također ograničava širenje fitoftore.

Sazrijevanje rajčice kod kuće uobičajena je praksa. Oni nastavljaju sazrijevati čak i nakon što su uklonjeni iz biljaka zahvaljujući etilenu, prirodnom proizvodu koji se oslobađa iz zrelog voća.

Stavite voće u prozračnu papirnatu posudu razmaknuto. Poželjno je na dno staviti papirnatu podlogu koja upija vlagu od kondenzacije. Dodaje se jedna ili više zrelih rajčica, jabuka ili banana koje otpuštaju etilen. Što ih je više, procesi će se brže aktivirati.

Za sazrijevanje nije potrebno svjetlo. Očvrsnut će im kožu. Čuvaju se na temperaturi od 10-18 Celzijevih stupnjeva. Pri višoj temperaturi procesi zrenja se ubrzavaju, a pri nižoj usporavaju.

Lajkajte zdrave.to i na Facebooku gdje ćete pronaći još puno korisnih i zanimljivih štiva za svakoga!

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki