Zagreba Lajfhaki

Zašto su ženske ruke hladnije?

Ruke žena obično su hladnije od ruku muškaraca. Koristeći toplinske studije, znanstvenici sa Sveučilišta Utah usporedili su temperaturu muških i ženskih ruku. Kao rezultat toga, otkrili su da su ženske ruke općenito 17℃ hladnije od muških.

Izloženost niskim temperaturama, bilo da se radi o hladnom tušu ili šetnji vani zimi, uzrokuje sužavanje krvnih žila na rukama i nogama. To smanjuje dotok krvi u ta područja i usmjerava je prema vitalnim organima u tijelu. Ovaj proces se događa kod oba spola, ali kod žena je mnogo brži.

Prema mišljenju stručnjaka, brža pojava ovih procesa kod žena posljedica je razlika u veličini i konfiguraciji tijela, kao i u razinama pojedinih hormona.

Žene obično imaju više masnog tkiva i manje mišića od muškaraca. Prisutnost tjelesne masnoće dovodi do održavanja topline u središnjem dijelu tijela – vitalnih organa, ali također ograničava dotok krvi u ekstremitete.

Drugi razlog bržeg pada tjelesne temperature kod žena općenito je njihova manja tjelesna veličina. Toplina isparava kroz kožu, a taj se proces odvija brže kod žena jer su obično manje od muškaraca.

Hormoni također mogu uzrokovati pad ukupne tjelesne temperature žena. Estrogen može sniziti tjelesnu temperaturu žene, uzrokovati raspršivanje topline i usporiti protok krvi u šake i stopala, čineći ih osjetljivijima na hladnoću.

Također, ovisno o fazi menstrualnog ciklusa i različitim razinama hormona, brojne studije pokazuju da žensko tijelo može promijeniti način na koji regulira toplinu u tom razdoblju.

Stalna prisutnost hladnih ruku, s druge strane, nije za podcjenjivanje jer može biti pokazatelj problema s krvotokom ili krvnim žilama na rukama. Neka od stanja koja dovode do stalno hladnih ruku su anemija, Buergerova bolest, dijabetes, ozebline, sistemski eritematozni lupus, Raynaudova bolest i sklerodermija.

Reference:

Exit mobile version