Zašto trebate jesti papriku: koristi i štete – tko bi trebao isključiti ovo povrće

Paprika se široko koristi u pripremi raznih jela u mnogim nacionalnim kuhinjama. Ovu papriku nazivaju i “slatkom”.

Tko bi trebao uključiti slatku papriku u svoju prehranu?

Iako sadrži samo oko pet posto šećera, ovo povrće se zato sa sigurnošću može nazvati dijetalnim proizvodom.

Ova paprika sadrži cijeli kompleks vitamina. Konkretno, sadrži askorbinsku kiselinu ili vitamin C.

Štoviše, po sadržaju vitamina C nadmašuje čak i crni ribiz i limun.

Osim toga, paprika sadrži rutin, odnosno vitamin P, koji je uz vitamin C poznat po jačanju tankih stijenki krvnih žila.

Papar
Fotografija: © Belnovosti

Osim toga, paprika sadrži vitamin A, čija količina nije niža ni od mrkve. Ovaj vitamin je neophodan za rast kose, zdravlje kože i očiju.

Paprika sadrži vitamin B i vitamin PP, što će biti posebno korisno za osobe koje pate od bolesti poput dijabetesa.

Osim toga, ovaj sastav će biti koristan za one koji pate od gubitka pamćenja, depresije, gubitka energije i nesanice.

Paprike sadrže minerale poput kalija i natrija. Osim toga, sadrži dovoljnu količinu joda, željeza, cinka, fosfora, kalcija, magnezija, što ovo povrće čini korisnim za liječenje i prevenciju anemije, kao i za jačanje imunološkog sustava.

Paprika sadrži alkaloid kapsaicin koji je neophodan za zdravlje probavnog trakta i gušterače. Također pomaže u snižavanju krvnog tlaka i razrjeđuje krv.

Paprika se smatra odličnim lijekom protiv ateroskleroze. Kombinacija korisnih tvari sadržanih u papru savršeno jača tanke krvne žile i čini ih elastičnijim.

Osim toga, zahvaljujući njima, posude se čiste od formiranih aterosklerotskih plakova. Da biste postigli ovaj učinak, dovoljno je pojesti jednu ili dvije paprike babure dnevno.

Ovo povrće preporuča se konzumirati svježe, a ne nakon toplinske obrade. Činjenica je da s bilo kakvom toplinskom obradom paprika gubi mnoga od svojih korisnih svojstava.

Osim toga, vrijedi napomenuti da ova paprika sadrži dosta antioksidansa, koji pomažu tijelu u borbi protiv štetnih mikroorganizama i preranog starenja.

Tko ne bi trebao jesti slatku papriku?

Paprike su uglavnom štetne ako ih jedete previše. Poznato je da ovo povrće pomaže u snižavanju krvnog tlaka. Stoga se osobe s niskim krvnim tlakom ne bi trebale previše zanositi ovom paprikom.

Osim toga, ne zaboravite da papar sadrži ljuti alkaloid kapsaicin, koji se, usput, nalazi u gotovo svim sortama papra; daje papru karakterističnu toplinu i ljutinu. Šteta ove tvari je u tome što, nakon što uđe u želudac, počinje aktivno utjecati na njegove zidove, što uzrokuje egzacerbacije kod pacijenata s peptičkim ulkusom i gastritisom.

Paprika je kontraindicirana i za osobe koje su na bilo kakvoj dijeti za skidanje nakupljenog viška kilograma.

Činjenica je da papar jako potiče apetit. Paprike su među deset najosjetljivijih povrća na nakupljanje pesticida. Čak i jedna paprika s pesticidima može naštetiti organizmu.

Paprika je kontraindicirana za osobe s teškim srčanim bolestima, koronarnom bolešću, anginom pektoris i poremećajima srčanog ritma. Kontraindikacije također uključuju epilepsiju, hemoroide, egzacerbacije kroničnih bolesti i bolesti jetre.

Kao što vidite, koristi od paprike su mnogo veće od štete. Stoga, ako nemate kontraindikacija, nemojte propustiti priliku da ga dodate u svoju prehranu. Zaštitit će vas od mnogih bolesti.

Kako odabrati papriku

Prilikom odabira paprike, prije svega morate obratiti pozornost na povrće sa zelenim, elastičnim repom. Paprika treba imati gusto i elastično meso i sjajnu površinu.

Ranije smo vam rekli koje povrće trebate posijati u travnju.

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki