Zagreba Lajfhaki

Zaustavite mamurluk nakon blagdana – liječnik otkrio kako je ispravno piti alkohol

Glavobolja, mučnina, bolovi u trbuhu i razdražljivost najčešći su simptomi mamurluka. Ruski liječnik dr. Oleg Perkušin ispričao je kako piti alkohol za vrijeme praznika kako se ne bi napili i nakon toga izbjegli neugodne posljedice.

Kako izbjeći mrkvu?

Prema riječima stručnjaka, glavno pravilo je ne piti na prazan želudac.

“Svakako prvo treba nešto pojesti pa tek onda probati alkohol i koktele. Usput, sendvič ili komad kolača apsolutno nije prikladan kao “lijep početak”. Neka to bude porcija tjestenine u umaku Bolognese ili malo krumpira zapečenih sa sirom. Ali bolje je ugoditi svom želucu nečim obilnijim – mesom. Zahvaljujući hrani, apsorpcija alkohola će se smanjiti za pola, što znači da možete ponijeti više ugodnih emocija s odmora”, naglašava stručnjak.

Koji je najučinkovitiji lijek za mamurluk?

„Zapravo, alkoholna pića (pa i šampanjac) treba piti s osjećajem, taktom i, naravno, s pauzama. Bolje je odmoriti se 20-30 minuta između tosta. Tada se nećete bojati ni mamurluka ni glavobolje“, kaže dr. Perkušin.

Još jedno pravilo kojeg se preporuča pridržavati je započeti svečanu večer laganim pićima – na primjer, šampanjcem, vermutom razrijeđenim voćnim sokom itd. Obrnuti proces: od jakih do laganih pića neće pomoći u izbjegavanju problema sa želucem i koordinacijom. U pauzama između zdravica bolje je ne sjediti na stolici ili sofi, već se aktivno kretati. Plešite, igrajte se sa svojom djecom, radite nešto zanimljivo što zahtijeva kretanje. Tako ćete spriječiti da vam se alkohol brzo upije u krvotok i pokvari vam večer”, kaže stručnjakinja.

Štetno djelovanje alkohola

Jednjak i želudac prvi su na udaru alkohola. Strada dvostruko: od izravnog djelovanja alkohola na sluznicu i od žgaravice, jer se sfinkter između želuca i jednjaka pod utjecajem etanola opušta i sadržaj želuca se izbacuje natrag u jednjak. Na sluznici se pojavljuju višestruke erozije, a ponekad i čirevi. Kronični ezofagitis se brzo razvija (to se u većoj mjeri odnosi na muškarce – svaki treći pati od ezofagitisa), gastroezofagealni refluks postaje stalni pratilac.

Ljudski mozak jedan je od prvih na koje utječe alkohol. Unutar 3 minute nakon konzumacije alkohol se pojavljuje u moždanim stanicama. Toksični učinak etanola na neurone neizbježan je čak i uz blagu intoksikaciju.

Česta i dugotrajna uporaba alkohola remeti opskrbu srca važnim elementima u tragovima i hranjivim tvarima. Stradaju i bubrezi, pluća i jetra, kojima je teško riješiti se toksina.

Doktor: Stavite ovo u vino i zaboravit ćete na mamurluk

Važno: Članak ne zamjenjuje uravnoteženu prehranu i savjetovanje sa stručnjakom!

Exit mobile version