Zdrava crijevna mikroflora može zaštititi od bolesti srca

Nova studija otkrila je da određene korisne bakterije u tjelesnoj crijevnoj mikroflori mogu zaštititi od bolesti srca i gihta. Te bakterije razgrađuju mokraćnu kiselinu, što uzrokuje upalu.

Poznato je da je crijevna mikroflora od velike važnosti za cjelokupno zdravlje organizma. Ovaj mali ekosustav bakterija u nama može ojačati ili slomiti naš imunološki sustav i probavu. Ako se crijevna mikroflora sastoji uglavnom od štetnih bakterija, to može predisponirati tijelo za mnoge bolesti.

Mokraćna kiselina je otpadni produkt koji nastaje razgradnjom purina u tijelu. Transportira se do bubrega i izlučuje urinom. Ali kada se mokraćna kiselina nakuplja u tijelu, javlja se stanje koje se naziva hiperurikemija, a male čestice mokraćne kiseline mogu putovati tijelom i uzrokovati upalu. Jedna od takvih upala je giht, a mokraćna kiselina je također povezana s povišenim krvnim tlakom i rizikom od moždanog udara.

Na razinu mokraćne kiseline u tijelu može izravno utjecati crijevna mikroflora. Kroz transplantaciju fecesa, pronađene su veze između određenih bakterija u crijevnoj mikroflori i razine mokraćne kiseline. U nekim bakterijama pronađeni su određeni geni koji određuju sposobnost bakterija da razgrađuju purine, čiji je otpadni produkt mokraćna kiselina. Ovisno o razinama ovih mikroba, određuju se i razine mokraćne kiseline.

Razni spojevi poput mokraćne kiseline mogu biti štetni za tijelo u povišenim razinama. Ali to ne znači da takve tvari treba potpuno izbaciti – one su u umjerenim količinama važne za zdravu funkciju organizma. Regulaciju mokraćne kiseline i drugih takvih tvari možemo učiniti sami, a određena je načinom na koji jedemo. Iako naša prehrana može izravno utjecati na razinu mokraćne kiseline, pravilnom prehranom možemo spriječiti rizik od srčanih bolesti i stanja kao što je giht.

Znanstvenici preporučuju da jedete više hrane biljnog podrijetla i izbjegavate prerađenu i šećernu hranu i piće. Diverzifikacija se također preporuča, budući da se konzumiranjem mnogih proizvoda u tijelo mogu unijeti različite korisne bakterije koje obogaćuju crijevnu mikrofloru. Dobro je izbjegavati nepotrebno uzimanje antibiotika jer oni mogu poremetiti ravnotežu bakterija u mikroflori.


Reference:

Pelc, C. (2023., 21. lipnja) Crijevne bakterije mogu pomoći u zaštiti od bolesti srca, gihta. Preuzeto 22. lipnja 2023. s https://www.medicalnewstoday.com/articles/gut-bacteria-may-help-protect-against-heart-disease-gout
Rey, F. (2023., 14. lipnja) Metabolizam crijevnih bakterija pridonosi globalnoj homeostazi purina domaćina. Preuzeto 22. lipnja 2023. s https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1931312823002044?via%3Dihub

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki