Zagreba Lajfhaki

Životinjski ili ljudski ugriz

U većini slučajeva ugrizi, neovisno o tome jesu li ugrizi životinja ili ljudi, nisu opasni za zdravlje. Ipak, liječnički pregled je vrlo preporučljiv.

Što učiniti nakon ugriza?

Kožu oko rane treba očistiti sapunom i toplom vodom. Moguća je i uporaba antiseptika, ali u tim slučajevima treba paziti da pripravak ne uđe u ranu.

Korištenjem tekuće vode pokušavaju se ukloniti kontaminanti koji su ušli u ranu, poput zuba, kose ili bilo koje druge vrste stranog tijela koje bi moglo dovesti do ozbiljnije infekcije područja.

Preporuča se lagani pritisak na ranu kako bi se potaknulo krvarenje i smanjio rizik od naknadne infekcije. To se radi samo ako rana u početku ne krvari obilno.

Nakon uklanjanja onečišćenja i čišćenja zahvaćenog područja, preporučuje se čvrsti pritisak suhim zavojem ili čistom tkaninom na ranu kako bi se zaustavilo krvarenje, osobito ako je obilno.

Nakon toga se područje oko rane pažljivo osuši i prekrije čistim zavojem.

Za ublažavanje boli, nelagode i oteklina koje su se pojavile preporuča se uzimanje ljekovitih tvari, uglavnom nesteroidnih protuupalnih lijekova, poput paracetamola ili ibuprofena. Za djecu mlađu od 16 godina stručnjaci preporučuju ograničenje unosa aspirina.

Kada ugriz zahtijeva hitnu medicinsku pomoć?

  • Ako je nastala rana prevelika ili duboka;
  • Ako je ugriz na području lica ili glave;
  • Ako se krvarenje ne može zaustaviti standardnim metodama;
  • Ako se otkine dio tijela – dio prsta ili uha. U tim slučajevima treba ga zamotati u čistu maramicu i staviti u plastičnu vrećicu s ledom, tako da se može spremiti i odnijeti u bolnicu.

U bolnici će liječnički tim očistiti ranu. Ako je jako prljav, možda će biti potrebno ukloniti dio zahvaćenog područja kako bi se smanjio rizik od infekcije, a mogu se propisati i određeni lijekovi. Kada je zahvaćeno područje veće, mogu biti potrebni šavovi.

Po preporuci liječnika specijalista može biti potrebno primijeniti cjepivo protiv tetanusa i bjesnoće, kao i vađenje krvi na moguću infekciju hepatitisom B, hepatitisom C i HIV-om.

Pravovremena liječnička intervencija od velike je važnosti za buduće stanje bolesnika. Iz tog razloga, ako nije moguće samostalno doći do bolnice, preporuča se telefonski obratiti ekipi hitne medicinske pomoći.

Reference:

Exit mobile version