Zagreba Lajfhaki

Znakovi trudnoće u 1-3 mjeseca

Izvor: iStockphoto

Tijekom prva tri mjeseca trudnoća u majčinom organizmu uočavaju se brojne promjene koje se odvijaju velikom brzinom. Prvi znak rane trudnoće je odgoda menstruacija. Sljedećih tjedana može se pojaviti niz drugih simptoma. Među njima se najčešće manifestiraju:

  • Napeto i prošireno prsa – ubrzo nakon začeća počinju značajne hormonalne promjene, koji dovode do povećane osjetljivosti dojki, kao i do njihovog povećanja i osjećaja napetosti u njima. Ova nelagoda obično nestane nakon nekoliko tjedana kako se tijelo prilagođava na novo hormonska ravnoteža.
  • Mučnina sa ili bez povraćanje – tijekom trudnoće, mučnina se može primijetiti iu jutarnjim satima iu bilo koje doba dana. To je također zbog promjena u razinama višestrukosti hormoni. Za ublažavanje mučnine preporučuje se redovit i umjeren obrok. Važno je to činiti polako, u malim obrocima, svaka 1-2 sata. Preporuča se unos više namirnica s niskim udjelom masti. S druge strane, hrana oštrijeg mirisa može pogoršati mučninu. Važan element je i unos dovoljne količine tekućine.
  • Odgojen mokrenje – tijekom ranih mjeseci trudnoće primjećuje se učestalo mokrenje, jer se volumen krvi prirodno povećava. To dovodi do povećanog protoka tekućine u bubrege, koji je pretvaraju u urin.
  • Umor je još jedan karakterističan znak rane trudnoće. U prvim mjesecima povećane razine progesteron, što povećava umor i omogućuje tijelu da se učinkovito opusti i dobije potreban odmor za oporavak. S druge strane, uravnotežena prehrana i odgovarajuće razine tjelesne aktivnosti, prilagođene posebnostima trudnoće, mogu pridonijeti povećanju energije.
  • Povišen apetit na određenu hranu – trudnoća je često povezana s povećanom osjetljivošću na određene mirise i okuse te se uočavaju promjene u preferencijama okusa. To je također zbog hormonalne promjene.
  • kiseline – promjene serumskih koncentracija seta hormoni tijekom trudnoće imaju učinak opuštanja sfinktera između želuca i jednjaka. To omogućuje želučanom sadržaju bogatom kiselinom da se vrati u jednjak i izazove regurgitaciju i žgaravicu, koja se osjeća poput peckanja iza prsne kosti. Prevencija ovog stanja sastoji se u regulaciji unosa hrane i odabiru pravih prehrambenih proizvoda. Preporuča se jesti hranu u malim obrocima, ali jesti češće. Važno je izbjegavati prženu hranu, agrume, čokoladu i slatkiše, kao i ljutu hranu ili onu koja sadrži razne začine.
  • Zatvor – visoke razine hormona progesterona mogu dovesti do značajnog kašnjenja crijevni prolaz, što produljuje vrijeme probave i uzrokuje zatvor. Česta upotreba dodataka prehrani koji sadrže željezo tijekom trudnoće također doprinosi razvoju stanja. Kako bi se spriječio ili ublažio zatvor, preporuča se unos veće količine vlakana u hranu, kao i unos veće količine tekućine – vode ili svježe cijeđenih voćnih sokova. Tjelesna aktivnost i izbjegavanje nepokretnosti također pridonose olakšavanju crijevne pasaže i održavanju dobrog zdravlje crijeva.

Reference:

Williamsova ginekologija, 25. izdanje, McGraw Hill Education, 2018

Materijal je informativan i ne može zamijeniti konzultacije s liječnikom. Prije početka liječenja potrebno je konzultirati liječnika.

Exit mobile version