Zagreba Lajfhaki

Znanstvenici: Pojedite ovo voće i srce će vam raditi kao sat

Kod muškaraca je dugotrajna konzumacija suhih šljiva povećala razinu “dobrog” kolesterola, smanjila oksidativni stres i smanjila razinu upalnog biomarkera, C-reaktivnog proteina. Kod starijih žena, dugotrajna konzumacija suhih šljiva imala je pozitivne učinke na različite metaboličke parametre povezane s rizikom od srčanih bolesti, uključujući ukupni kolesterol, trigliceride i šećer u krvi.

Najbolje voće za zdravo srce

Kardiovaskularne bolesti jedan su od vodećih uzroka smrti u svijetu, a faktori rizika uključuju visok kolesterol, dijabetes, pretilost i starenje. Jedna od glavnih preporuka za smanjenje rizika od kardiovaskularnih bolesti je konzumacija voća i povrća. U tom smislu, suhe šljive pomažu u poboljšanju stanja tijela.

Ova jeftina namirnica štiti od dijabetesa i srčanih problema

Prema riječima znanstvenika, rezultati njihove studije dodatak su već dobivenim podacima o djelovanju ovih plodova na organizam. Starija studija dokazuje da njihova svakodnevna konzumacija pomaže u održavanju zdravlja crijeva, zdravlja kostiju i regulaciji težine.

Suhe šljive sadrže mnoge korisne elemente u tragovima koji imaju blagotvoran učinak na tijelo. Bogate su cijelom skupinom vitamina – A, B, E i C, koji jačaju imunološki sustav. Ovi plodovi normaliziraju rad želuca i kardiovaskularnog sustava. Na primjer, karotenoidi u njihovom sastavu odgovorni su za vid. Minerali – kalij, kalcij, natrij, magnezij, fosfor korisni su za kosti, zube, kosu i kožu.

Suhe šljive sadrže glukozu, saharozu i fruktozu, koje su odgovorne za energiju i tonus. Suho voće poznato je po svojim antioksidativnim svojstvima. Ako redovito jedete suhe šljive, ubrzo ćete primijetiti promjene na svom izgledu. Oni su laksativ koji pomaže kod zatvora. Imaju i diuretski učinak. Uklanja višak tekućine iz tijela, smatra ruska liječnica dr. Elena Solomatina, kandidatkinja medicinskih znanosti.

Pogledajte više: Doktor: Osobe koje imaju problema sa srcem svakako bi trebale piti ovaj sok po vrućini

U medicini se sušeno voće najčešće preporuča kao preventiva. Primjerice, kod želučanih tegoba preporuča se pojesti najmanje 5 plodova dnevno. Oni koji pate od zatvora trebat će više.

Suhe šljive se koriste kao antimikrobno sredstvo. Oni se bore protiv mikroba u usnoj šupljini – smanjuju njihov broj i zaustavljaju njihov rast.

Suho voće također je korisno za aterosklerozu, hipertenziju i tromboflebitis. Jačaju stijenke krvnih žila i kapilara, normaliziraju krvni tlak. Kod trudnica suhe šljive povećavaju razinu željeza pa se preporučuju kod anemije.

Važno: Članak je informativnog karaktera i nije zamjena za uravnoteženu prehranu i savjetovanje sa stručnjakom!

Exit mobile version