Zagreba Lajfhaki

Znanstvenici su otkrili još jedno svojstvo graha

Znanstvenici iz MD Anderson Cancer Center u Texasu, SAD, proveli su istraživanje koje je dokazalo dobrobit pojedinih vrsta mahunarki u rehabilitaciji nakon raka debelog crijeva.

Ranije se smatralo da mahunarke imaju negativan učinak na crijeva oboljelih od raka, jer uzrokuju stvaranje plinova. Ovi rezultati mogu promijeniti stav prema mahunarkama i njihovom mjestu u prehrani, piše News Medical.

Samo iskusne domaćice stavljaju 2 kapi ovoga u vodu za kuhanje graha na Badnjak

U eksperimentu je sudjelovalo 55 muškaraca i žena s intestinalnim lezijama nakon raka i prekomjernom težinom. Tijekom 16 tjedana u svoju su dnevnu prehranu uključili šalicu bijelog graha (200 g), također poznatog kao morski grah.

Istraživači su se usredotočili na ovu vrstu mahunarki zbog visokog sadržaja vlakana, aminokiselina i drugih hranjivih tvari, kao i zbog njezine dostupnosti.

Tijekom prva 4 tjedna nisu primijećene značajne promjene u stanju bolesnika. No kasnija su istraživanja pokazala značajno poboljšanje stanja. Naime, povećao se broj korisnih crijevnih bakterija, a smanjio onih koje pogoršavaju kronične bolesti.

Mahunarke su bogate neprobavljivim oligosaharidima koji neozlijeđeni prolaze u debelo crijevo. Ova funkcija je korisna za stvaranje optimalne ravnoteže bakterija u crijevima.

Međutim, kada su se sudionici eksperimenta vratili svojoj prehrani prije studije, bez šalice graha dnevno, zdravlje njihovih crijeva i populacija korisnih bakterija opali su tijekom četiri tjedna.

Buduće studije će istražiti strategiju prehrane za liječenje crijevnih bolesti uz poboljšanje korištenjem prebiotičke hrane.

Ostala korisna svojstva graha

Uspješna kombinacija lako probavljivih biljnih bjelančevina, vitamina i elemenata u tragovima s visokim okusnim svojstvima daje grahu posebnu vrijednost u kuhanju. Sastav proteina blizak sastavu mesa čini grah nezamjenjivom komponentom u vegetarijanskim receptima. Zauzima važno mjesto u prehrani dijabetičara, smanjujući razinu šećera.

Redovita konzumacija bilo koje vrste graha:

  • pomaže u uklanjanju toksina iz tijela;
  • normalizira rad živčanog sustava;
  • stabilizira metabolizam;
  • uklanja višak tekućine, normalizira metabolizam vode i soli;
  • usklađuje rad endokrinog sustava;
  • jača koštano tkivo;
  • poboljšava stanje kože, lojnih i znojnih žlijezda, noktiju, kose;
  • sprječava pojavu ateroskleroze;
  • poboljšava kvalitetu sna.

Grah je koristan za sportaše, jer daje potrebnu količinu energije za intenzivno vježbanje i daje osjećaj sitosti.

Više: 3 začina koji grah za Badnjak čine ukusnijim no ikad

Važno: Članak ne zamjenjuje uravnoteženu prehranu i savjetovanje sa stručnjakom!

Exit mobile version