Znanstvenici su otkrili kako sir utječe na stres – iznenadit ćete se

Olga Tseilikman, dekanica jednog od fakulteta na Sveučilištu Čeljabinsk, sigurna je da bi oni koji često doživljavaju stres trebali jesti više sira. Kao primjer istaknula je takozvanu mediteransku prehranu koja obiluje crnim vinima i odležanim sirevima. Prema njezinim riječima, ovi proizvodi pomažu u postizanju vitke figure, dobrog raspoloženja i dugovječnosti.

Sir: Znanstvenici su otkrili kako utječe na pamćenje starijih osoba

“Eksperiment je, kao i obično, proveden na štakorima – nijedna životinja nije patila, ali je znanstvenoj zajednici dao mnogo novih saznanja”, kaže stručnjak.

“Životinje smo prvo uznemirili tako što smo im dali da namirišu predatore, a zatim smo ih podijelili u dvije skupine. Jedan je hranjen sirom, a drugi običnom hranom. Na kraju eksperimenta došli smo do sljedećih zaključaka: oni štakori koji su zbog stresa jeli sir imali su više dopamina u krvi od onih koji tu hranu nisu konzumirali, dodaje Olga Tseilikman.

Za istraživanje su stručnjaci odlučili koristiti sir koji su sami pripremili: bez aditiva, pojačivača okusa i zamjena. Ovo je od velike važnosti za eksperiment. Upravo u odležanom siru zaustavlja se proces fermentacije i proizvodnja aminokiselina – tvari koje, prema znanstvenicima, utječu na stvaranje dopamina, hormona radosti.

Druge dobrobiti sira

U 100 g sira ima 25 g proteina. Oni su izvrstan građevinski materijal za mišiće, povećavaju imunitet, sudjeluju u procesu rasta, razvoja i oporavka stanica.

Komentirani mliječni proizvod jača zube i kosti. Oko 99% kalcija u ljudskom tijelu pohranjeno je u kostima i zubima. Drugih 1% je zbog zadržavanja elementa u krvi i tkivima. Ako u krvi nema dovoljno kalcija, tijelo ga izvlači iz kostiju. Ovo zanimanje ne može trajati dugo, jer kosti postaju krte, što znači da se povećava rizik od osteoporoze (koštane bolesti koju karakterizira smanjenje gustoće kostiju i povećana krhkost).

Ovo je jedan od važnih razloga zašto biste trebali uključiti hranu bogatu kalcijem u svoju prehranu. 100 g sira može osigurati dnevni unos kalcija, jer ta količina sadrži oko 1000 mg. Primjerice, tvrde i polutvrde sorte – parmezan, cheddar i gauda – imaju više kalcija. Sir također sadrži vitamin D koji pomaže apsorpciju kalcija.

Osim kalcija, proteina i vitamina D, sir sadrži vitamin B12 koji sudjeluje u stvaranju crvenih krvnih stanica. Crvena krvna zrnca osiguravaju dopremu kisika do tkiva i organa.

Komentirani mliječni proizvod sadrži korisne bakterije koje poboljšavaju crijevnu mikrofloru. To pak pomaže boljoj razgradnji i apsorpciji raznih hranjivih tvari te uklanjanju toksina iz tijela.

Liječnik otkrio što se događa s krvlju i srcem kada pojedete sir

Važno: Članak ne zamjenjuje uravnoteženu prehranu i savjetovanje sa stručnjakom!

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki