4 pitanja koja trebate postaviti svom djetetu svaki dan




Foto: iStock/Gulliver

Prema nedavnom istraživanju, odrasli imaju u prosjeku samo 12,5 minuta dnevno za razgovor sa svojom djecom. Otprilike 8,5 minuta od ovog vremena obično se troši na optužbe i zabrane, ostavljajući samo 4 minute za prijateljski razgovor.

Imajući to na umu, odlučili smo istražiti kako možete provesti više vremena sa svojom djecom. I evo što smo pronašli.

Autorica Jamie Harrington kaže da svojoj djeci svaki dan postavlja 4 ista pitanja. “Postavljajte im otvorena pitanja na koja mogu jednostavno odgovoriti s ‘da’ ili ‘ne’. To potiče djecu da izraze svoje emocije i vrednuju njihove izbore”, kaže ona. Evo tih pitanja:

Kakav ti je bio dan?

Netočno: Reci nešto! postavio sam ti pitanje. Govoriti! Ne mogu te čuti.

Točno: Razgovarat ćemo o tome kasnije ako želite. Danas sam sreo prijatelja kojeg nisam vidio 4 godine. Možeš li zamisliti?

Ako vaše dijete isprva ne želi odgovoriti ili samo kaže “u redu” ili “sve je u redu”, ne biste trebali forsirati potpuniji odgovor. Recite mu kako vam je prošao dan, što ste naučili i u čemu ste uživali. To im daje dobar primjer i potaknut će ih da govore o svojim iskustvima.

Što se događa s tvojim prijateljima?

Netočno: Tko je George? Zabranjujem ti da se s nekim sprijateljiš dok ga ne vidiš svojim očima.

Točno: Pričaj mi o svom najboljem prijatelju. Kako se ponaša prema tebi?

Možete pitati svoje dijete o posebnom prijatelju ili možete postaviti ovo pitanje općenito. Tako će vaše dijete povjerovati vama i obratiti vam se ako se nađe u teškoj situaciji.

Događa li se nešto dobro s tobom?

Netočno: Što mislite pod “nije dobro”. Ne može biti istina. Ne laži.

Ispravno: Ne budi tužan. Idemo večeras u kino.

Ako je loše vrijeme ili se dijete ne može sjetiti ničeg lijepog što se dogodilo tijekom dana, pokušajte ga razveseliti. Možete otići u kino ili igrati nešto zanimljivo kod kuće. Takve aktivnosti će im odvući pozornost i pomoći im da se opuste.

Trebate li pomoć oko nečega?

Netočno: Daj mi ovo. Daj da ja to napravim.

Točno: Sjajno je što želite to učiniti sami. Javi mi ako trebaš pomoć.

Većini nas je teško zamoliti druge ljude za pomoć. Dijete koje nije naviklo primati pomoć za male stvari neće tražiti podršku roditelja u teškim situacijama. U početku idite malim koracima. Ponudite im pomoć oko čišćenja sobe i/ili domaće zadaće. Ne bojte se pitati. Zapravo, svaki dan pitajući svoje dijete treba li pomoć, daje vam priliku da budete uz njega kad vas najviše treba. To ne znači da morate početi raditi sve za njih.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki