6 praktičnih savjeta za sve varalice




Foto: iStock/Gulliver

Kad ste trudni, čitajte sve vrste knjiga kako biste se pripremili za majčinstvo. No dolaskom bebe teško je naći vremena. Također ste super usredotočeni na svakodnevnu njegu, pa se ideja o tome što učiniti kad odraste čini dalekom. Bilo da ste nova mama ili već imate malo dijete, ovi savjeti će vam pomoći.

1. Normalno je griješiti

Savršen roditelj ne postoji. Doista. Nećete uspjeti i to je sasvim normalno. Pokušavajući biti jedno od onih mitskih stvorenja koja se nazivaju savršenim roditeljem, osjećat ćete se nemoćno i nesposobno. Činjenje pogrešaka može biti dobra stvar kada nam daje priliku našoj djeci pokazati što da rade kada pogriješe i kako postupati s integritetom i odgovornošću. Umjesto da se krivite što ste loša mama (nisi), gledajte na ovo kao na način da shvatite gdje bi vam mogla trebati podrška ili više iskustva.

2. Izbjegavajte svađe kada su vam djeca gladna ili pospana

Znate kako se osjećate kada ste gladni i trebate sna, stoga ne očekujte da će se vaše dijete osjećati drugačije kada doživljava iste stvari. Ako pokušavate obrazovati svoju djecu kada su gladna, vaša se poruka neće čuti. Sačuvajte lekciju kada budu spremni slušati.

3. Koristite pravu pohvalu

“Super posao” i “Baš si pametan” tako često izlaze iz naših usta jer volimo svoju djecu i želimo da se osjećaju posebno, ali istraživanje je pokazalo da ti komplimenti zapravo mogu biti prepreka. Psihologinja Carol Dweck to naziva fiksnim načinom razmišljanja. Djeca koja imaju ovakav način razmišljanja često ne žele riskirati i ne isprobavaju nove aktivnosti iz straha da će ispasti glupa ili izgubiti svoj status posebnih i talentiranih. Stoga je bolje biti konkretniji i pohvaliti djetetov trud da postigne nešto poput dobre ocjene.

4. Odvojite vrijeme za sebe

Odvajanje vremena za sebe ključan je način da budete bolji roditelj. Nemojte čekati da pronađete bolje vrijeme. Zakažite ga kao poslovni sastanak. Ako ste preumorni, vaše rezerve energije i strpljenja su iscrpljene. Kad se ne osjećate dobro, mnogo je teže smireno i vješto odgovoriti na svakodnevne izazove odgoja djece. Zato odvojite vrijeme za spa, meditaciju, spoj sa svojim najboljim prijateljem – vi to zaslužujete.

5. Govorite djeci što da rade, a ne što da ne rade

Riječi “ne” i “nemoj” među najčešće su korištenim riječima u vokabularu roditelja jer želimo da naša djeca donose dobre odluke. Ali ako samo kažemo “Prestani to raditi” ili “Nemoj to raditi”, ne kažemo im što bi zapravo trebali učiniti umjesto toga. Sljedeći put kad im objasnite da njihovo ponašanje nije u redu, svakako to kombinirajte s raspravom ili uputama o tome što bi bila bolja alternativa i zašto.

6. Suočavanje s gunđanjem

Djeca su prirodno znatiželjna, pa će sigurno testirati vaše granice i vidjeti koliko daleko mogu ići. Oni samo pokušavaju razumjeti svijet i eksperimentirati. Sljedeći put kad vaš mališan bude cvilio zbog igračke ili poslastice iz trgovine, gledajte na to kao na eksperiment koji provodi s vama da vidi što može postići. Zatim reagirajte u skladu s tim. Ako ne želite pojačati kuknjavu, ne dopustite da vam to stane na put.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki