6 psiholoških trikova koji vašu djecu mogu naučiti da vas slušaju

Nakon što kriomice kažete partneru da niste baš sretni zbog dolaska svekrve, vaše uši će to odmah čuti i prenijeti tu informaciju vašoj voljenoj baki. Pritom mu savjeti i upute koje ste mu više puta ponovili ne ostaju dugo u sjećanju. Kako natjerati dijete da vas konačno sluša? Psiholozi daju posebne preporuke o ovoj temi.

1. Usmjerite djetetovu pozornost na sebe

Djeca zadubljena u igru ​​ili tučnjavu neće ni primijetiti da im se obraćate, ignorirajući vaše riječi ili čak vriskove. Kako biste natjerali dijete da vas sluša i pomogli mu da se usredotoči na ono što govorite, čučnite ili se nagnite prema njemu i nježno stavite ruku na njegovo rame. To će vam pomoći povećati šanse da vas se čuje.

Pogledajte više:

2. Prebacite se na šapat

Iako nam se čini da vikanje daje brze rezultate, djeca se naviknu na derače i prestanu im odgovarati. Stoga, ako vaša djeca vrište u sobi i divljački se igraju, pokušajte im šapnuti. Ova metoda posebno dobro funkcionira s malom djecom, a dobro funkcionira i s tinejdžerima i odraslima.

Ispostavilo se da razumijevanje šapta zahtijeva više mentalnog napora, a to čini da se osoba osjeća rastresenom drugim stvarima, što joj omogućuje da pažljivije sluša riječi sugovornika. Osim toga, instinktivno osjećamo da važne fraze izgovorene šapatom mogu utjecati na naše blagostanje. Kod djece tihi glas često djeluje umirujuće, pa možete prijeći na šapat kako biste smanjili tjeskobu djeteta.

3. Neka vaše dijete kontrolira situaciju

Pokušajte koristiti više “kada-tada” izjava kada razgovarate sa svojom djecom. To će im pomoći da shvate da mogu kontrolirati situaciju i da je vaše dijete ono koje kontrolira kada će se dogoditi pozitivan ishod. Također koristite ove izjave kada želite potaknuti nešto na akciju od svog djeteta: “Kad završiš s gledanjem crtića, molim te operi suđe.”

4. Dozirajte informacije

Mozak djece mlađe od 7 godina može pohraniti najviše 1 do 2 informacije, a starija djeca i odrasli mogu pohraniti 3 do 5 informacija. Zato je besmisleno pokušavati privući djetetovu pozornost s nekoliko rečenica odjednom – bolje je sve važne stvari koje želite reći oblikovati u 1 ili 2 kratke fraze. Sigurnosna pravila bolje je prenositi postupno kako ne biste opteretili djetetov mozak hrpom savjeta i uputa.

Pogledajte više:

5. Razmislite jeste li skloni zanovijetanju

Ako vas vaša djeca stalno ignoriraju, možda prečesto povisujete ton kada razgovarate s njima ili samo puno bunite. Bolje je ne činiti ovo drugo iz sljedećih razloga:

Zbog toga se dijete osjeća nesposobnim.

Djeca shvaćaju da su izmanipulirana i distanciraju se od roditelja.

Još manje vas sluša.

Vaše zanovijetanje ih samo živcira.

Djeca brzo nauče da samo trebaju pričekati da “oluja” prođe i da će zadatak biti obavljen bez njihove pomoći.

I vi i dijete koncentrirate se samo na negativan dio problema, a ne na njegovo rješenje.

Umjesto da se po stoti put ljutite kad na stolu ostane prljavo posuđe, pokušajte pohvaliti dijete za ispravne postupke. Ako nešto zahtijevate od djeteta, dajte mu jasne upute i samo ga jednom upozorite na posljedice.

6. Objasnite svojoj djeci kako se osjećate zbog njihovog ponašanja

Važno je da dijete shvati kako njegovi postupci utječu na ljude i životinje oko njega. Ne trebate ga saplitati krivnjom, samo trebate objasniti da njegovi postupci mogu nekome prouzročiti bol, tjeskobu i ljutnju. To će pomoći vašem djetetu da brže nauči suosjećati s drugima. Recite svom djetetu kako se osjećate zbog njegovih riječi ili što vam govori. Na primjer: “Tvoje cviljenje mi govori da si umoran i da je vrijeme da napustiš igralište.”

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki