6 znakova da ste odrasli u otrovnoj obitelji




Foto: iStock/Gulliver

Ispadi, tjeskoba, skrivanje pravog i nisko samopouzdanje – nažalost, neki roditelji sve te negativne osobine uspiju prenijeti na svoju djecu. Njihova sebičnost i ravnodušnost prema osjećajima nasljednika imali su veliki utjecaj na njih u djetinjstvu. Zbog toga djeca počinju sama sebe kritizirati, osjećaju se bespomoćno i imaju problema u društvenom životu.

Pogledajte više:

Poznavanje uzroka naših strahova i tjeskobe može nam pomoći da ih izliječimo i učinimo život boljim.

Danas vam predstavljamo 6 znakova da ste odrasli u toksičnom obiteljskom okruženju:

1. Bojite se manipulacije

Prilično je uobičajeno da otrovne obitelji koriste , kako bi kontrolirale druge članove obitelji. Na dnevnoj bazi ovakvo ponašanje nije normalno i pretvara se u emocionalno zlostavljanje. Zbog toga se možete osjećati kao da manje vjerujete drugim ljudima oko sebe i spriječiti vas u održavanju odnosa. Osjećaj stalne manipulacije od strane vaše obitelji također može dovesti do ponašanja izbjegavanja.

2. Imate poteškoća s društvenim kontaktima i povjerenjem u druge

Neki roditelji možda nisu pružili svom djetetu potrebnu podršku, a u drugom scenariju, netko može živjeti u obitelji u kojoj osjeća da uvijek mora biti na oprezu. Kasnije će biti teško riješiti se osjećaja tjeskobe. Na kraju, možete razviti poteškoće s povjerenjem i otvaranjem prema drugim ljudima.

Stalno gledajući i doživljavajući fizičko i emocionalno zlostavljanje i zanemarivanje, djeca stvaraju vlastitu sliku odnosa. Kao odrasli, možda neće razumjeti kako izgleda brižna i zdrava veza. Takva djeca postaju odrasli ljudi koji uvijek podsvjesno čekaju da svi oko njih budu zahtjevni, da im nešto predbacuju ili da ih razočaraju.

Pogledajte više:

3. Mrzite neuspjeh

Djeca odgajana u otrovnim okruženjima mogu se neprestano osjećati kao da nisu dovoljno dobra ili čak bezvrijedna. Njihovi su roditelji možda oduvijek postavljali pretjerane zahtjeve pred njih i krivili ih ako nisu ispunili njihova očekivanja. Uglavnom, oni su razvili nizak i nedostatak brige o sebi. Zato ih čak i najmanja pogreška ili neuspjeh mogu uplašiti i natjerati na bijes.

4. Nedostaje vam osjećaj samoidentiteta

Pozitivna obiteljska “procjena” za nas je ključni element kada govorimo o našem mentalnom zdravlju. Jednako je važno kao i osjećaj voljenosti i pripadnosti. Ako je odnos između njega i njegovih roditelja nasilan, tada može početi imati problema sa svojim unutarnjim svijetom, svojim identitetom i svojim samopoštovanjem. To dovodi do negativnih učinaka poput tjeskobe, pa čak i depresije.

5. Puno se kritizirate

Nisko samopouzdanje koje su stvorili toksični roditelji čini da se dijete osjeća glupo, nedostojno i da ne zaslužuje ništa bolje. U svemu što rade ova djeca se samokritiziraju, kolebaju se i razmišljaju. Prihvatili su da su gori od drugih, zbog čega pate, ali ne mogu promijeniti situaciju jer nemaju potrebnu psihičku podršku.

Pogledajte više:

6. Emocije stavljate na posljednje mjesto

Verbalni ili fizički zlostavljači ignoriraju emocije svoje djece. Također, ako pokušavaju izraziti svoje osjećaje, to može dovesti do još većeg zlostavljanja od strane roditelja. Kao rezultat toga, djeca se naviknu skrivati ​​svoju bol, ljutnju i ljutnju. Kasnije u životu, mogu početi davati prioritet emocijama drugih nad svojima.

Potiskivanje emocija također utječe na samoidentitet osobe. Teško im je shvatiti tko su, kako se osjećaju i što žele u životu. Tako se ne uspijevaju razvijati u područjima života koja su im važna jer su psihički uvijek blokirani nesigurnošću i ranijim nedostatkom intimnosti.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki