60 aktivnosti s mojom bebom po Montessori sustavu




Foto: iStock/Gulliver

2. ožujka izlazi “60 aktivnosti s mojom bebom po Montessori sustavu” koja čitatelja upoznaje s filozofijom Marije Montessori i plodovima njezinog izuzetnog rada. Ova predana i visokointeligentna žena posvetila je svoj život obrazovanju i njegovano i njegovano ljudsko stvorenje.

„60 aktivnosti s mojom bebom po Montessori sustavu“ posvećena je najmlađima – od rođenja do petnaestog mjeseca života, a nudi ideje i aktivnosti koje osiguravaju mirnu i pozitivnu kućnu atmosferu, potiču djetetovu samostalnost i pomažu mu u razvoju njegovih sposobnosti. . Autorica se fokusira na pripremu dječjeg kutka kod kuće, odabir prikladnih igračaka, hranjenje, otkrivanje zvukova, knjiga i jezika, vježbe za razvoj određenih vještina, poticanje pristojnog ponašanja itd.

Poželjno je stvoriti atmosferu smirenosti i promišljanja, u kojoj dijete može u sebi izgraditi razuman stav prema poštivanju pravila, međusobnom pomaganju i empatiji. Knjiga sadrži veličanstvene fotografije u boji i crno-bijele fotografije koje ilustriraju autorove zamisli.

Montessori obrazovni model

Genijalni uvidi Marije Montessori, utemeljeni na značajnim znanstvenim spoznajama, omogućili su joj da uvede novi model koji je označio revoluciju u području pedagogije. Montessori je otkrila da dijete od rođenja do šeste godine ima “upijajući duh” koji zapečaćuje ono što opaža u svojoj okolini, te da prolazi kroz “razdoblja osjetljivosti” tijekom kojih ulaže sve svoje napore u svladavanje neke određene vještine . Ta su razdoblja prolazna i ako se dijete ne ohrabri u odgovarajućem trenutku, prilika za učenje prolazi, a potom mora uložiti mnogo više truda da nauči nešto što je inače lako. Dakle, dijete je sposobno percipirati što mu okolina nudi u najpovoljnijem trenutku za njegov samorazvoj, a za to mu je potrebna smirenost, prikladno okruženje i odgovarajuća pomagala.

Bebe

Maria Montessori počela se zanimati za bebe oko 1920. godine, nakon što su joj se rodili unuci. Zatim je osnovala centre za najmlađe: centar “Nido” za prihvat beba od dva i pol do petnaest mjeseci (dok ne ustanu i ne prohodaju), kao i “Dječju zajednicu” – za djecu od petnaest mjeseci do dva ili tri godine starosti. Odgajatelji u tim centrima stvaraju okruženje i postavljaju aktivnosti prema “razdobljima osjetljivosti” tijekom kojih dijete na najbolji način koristi sposobnosti koje trenutno posjeduje. Promatraju ga i odgovaraju na njegove potrebe, intervenirajući što manje kako bi potaknuli njegovu samostalnost.

Montessori škole

Godine 1907. Maria Montessori otvorila je prvu Kuću za djecu (Casa dei bambini) u jednoj od četvrti Rima. Između 1914. i 1918. osnovao je učiteljski fakultet u Sjedinjenim Državama. Godine 1929. utemeljio je Međunarodnu Montessori udrugu, čiji su glavni ciljevi očuvanje, širenje i pojašnjavanje njezinih pedagoških načela i prakse.

Godine 1936. fašistička Italija zabranila je i zatvorila sve Montessori škole. Maria se zatim preselila u Nizozemsku, a zatim u Indiju, gdje je otvorila brojne škole.

Godine 1952. vratila se u Italiju, gdje je bila rehabilitirana, ali je radije do kraja života živjela u Nizozemskoj. Preminuo je u 81. godini života. Danas postoji više od osam tisuća Montessori škola na pet kontinenata.

Aktivnosti u ovoj knjizi nisu raspoređene po dobi, već slijede kronološki red utvrđen u Montessori pedagogiji. Svako dijete se razvija svojim tempom, pa je na nama da utvrdimo je li naše dijete spremno za dotičnu aktivnost ili ju je bolje odgoditi.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki