Zagreba Lajfhaki

9 čudnih, ali vrlo istinitih činjenica o trudnoći

Što znamo o tome? Mučnine, bolovi u leđima, neobičan izbor hrane dobro su poznate činjenice o trudnoći. No jeste li znali, na primjer, da nerođena djeca mogu plakati? Ili da je rašireno mišljenje da novorođenčad nema čašice koljena samo mit? Saznajte više zanimljivih stvari koje možda niste znali.

1. Nošenje djeteta u maternici cijelu godinu nije mit

Normalno, trudnoća od trenutka začeća do trenutka rođenja traje 266 dana ili 38 tjedana. Međutim, u stvarnosti taj broj može biti veći ili manji. Primjerice, Beulah Hunter bila je trudna 375 dana. Njezin fetus raste sporije nego inače, zbog čega je trudnoća trajala više od godinu dana, no na kraju se rađa zdrava djevojčica.

Pogledajte više:

2. Tekućina u abdomenu

Tijekom druge polovice trudnoće, tekućina u majčinom abdomenu sastoji se gotovo isključivo od fetalnog urina, koji kasnije unosi.

3. Rast maternice

Maternica tijekom trudnoće naraste 500 puta više od normale, ali nakon toga može postati manja ili veća od svoje izvorne veličine. Maternica je prije trudnoće veličine breskve, a na kraju trudnoće dostiže veličinu lubenice.

4. Proizvodnja estrogena

Žena tijekom trudnoće proizvodi više estrogena nego što bi u cijelom životu da nije rodila.

5. Rast nogu

Tijekom trudnoće ženi ne rastu samo struk i grudi, već i noge. Nekoliko je razloga za to: prekomjerno nakupljanje tekućine u tijelu trudnice, omekšavanje zglobova zbog hormonalnih promjena, povećani pritisak na svod stopala zbog povećane težine.

6. Bebe mogu plakati u majčinoj utrobi i prije nego što se rode

Tu sposobnost razvijaju u trećem tromjesečju, a plač se obično javlja kao odgovor na buku niskih decibela koja se pušta na majčinom trbuhu. Video snimljene ultrazvučne slike pokazuju bebe kako plaču kao što su otvaranje usta, guranje jezika i nekoliko neujednačenih udisaja prije izdisaja.

Pogledajte više:

7. Čest “pratilac” trudnica je pigmentacija

90% majki se suočava s ovim problemom. Na licu im se mogu pojaviti specifične mrlje, posebno u području čela, nosa, brade, jagodica i očiju. Boja ove pigmentacije ovisi o izvornoj boji majčine kože: svijetla koža postaje tamnija, a tamna koža postaje svjetlija.

8. Dječji nožni prsti

Otisci bebinih prstiju počinju se stvarati oko šestog mjeseca trudnoće. Jednom formirane, neće se promijeniti do kraja života.

9. Beba osjeća hranu koju majka konzumira

Nerođeno dijete može osjetiti, okusiti i namirisati hranu koju njegova majka konzumira. Apsorbiraju ih amnionske tekućine i mogu oblikovati prehrambene preferencije buduće osobe.

Exit mobile version