Ako je vaše dijete novo u školi




Foto: iStock/Gulliver

Ponekad je potrebno da dijete promijeni školu ili vrtić. To s psihološkog gledišta nije lak zadatak, jer svaka promjena izaziva tjeskobu, prvo kod roditelja, a potom i kod djeteta, što je sasvim normalno.

Ono što je vrlo važno da dijete čuje, osjeti i vidi u očima roditelja (ali i partnera) je: “Vjerujem u tebe! Ako trebaš pomoć, tu sam za tebe i znam te” uspjet ću”

Treba imati na umu da:

Ne postoje savršeni sustavi. Samo poteškoće (koje su u djetetovoj moći) daju mu iskustvo pobjede i osjećaj snage.

Šestica iz svih predmeta nije obavezna. Mnogo toga što smo naučili u školi nije nam trebalo u životu.

Škola ne bi trebala biti sve u životu djeteta. To je samo dio toga.

Dijete, koje nije uvjereno u ljubav svojih roditelja, počinje se fiksirati na “uspjeh” – na zaobilazan način pokušava zaslužiti pažnju. To dovodi do pretjerane napetosti, neuroza i psihosomatskih bolesti.

Sve što je prešućeno, nedoživljeno kod kuće, odrazit će se na školski život.

Učitelji nisu odgovorni za djetetovu dušu.

Vrlo je važno kada prelazite na nešto novo izvesti ritual. Zatvarajući jedna vrata, otvaramo druga. Možete imati ponovni susret sa starim kolegama iz razreda, slikati se. Ostanite u kontaktu na društvenim mrežama i čak kupite mali poklon. Ako dijete napusti staru školu zbog sukoba, treba ponovno zabilježiti kraj.

U novoj školi….

Dobro je zajedno prošetati novom školom, osjetiti atmosferu, stajati u uredu, pogledati djecu… Na sastanku s ravnateljem ili razrednikom recite zašto ste odlučili promijeniti školu. školi, podijelite o djetetovim osobitostima, njegovim snagama i svojim očekivanjima, piše psychologies.ru.

Pripremimo dijete

Gdje god idemo, nosimo sebe, sa svim svojim plusevima i minusima. Psihologinja Svetlana Roiz nudi djeci igru ​​mozganja pod nazivom “trnje i magneti”. Magneti su osobine koje privlače ljude k nama. Npr., naša pamet, naša ljubaznost, naša pouzdanost. Ali naše trnje može izazvati bol i odbiti prijatelje. Npr., naša prgava narav, napadnost, nepouzdanost. Djeca sama označavaju nekoliko trnova i nužno – dvostruko više magneta. “Trnje” je ono iz čega su možda proizašli sukobi i nesporazumi u staroj školi. Zato je dijete reklo: “Ne žele se igrati sa mnom.” Ako se, na primjer, prave dosadne usporedbe s djetetovim prezimenom, zajedno s njim smislite smiješne opcije. Ovako ga cijepimo protiv uvredljivosti.

Što pomaže bržoj adaptaciji

– susretljivost;

– sposobnost upoznavanja;

– marljivost;

– dobro držanje;

– različiti interesi.

Bitno je da:

Ne očekujte da ćete odmah biti primljeni u tvrtku. Razredi također treba vremena za prilagodbu.

Promatrati i naučiti pravila i “zakone” novog razreda.

Provjerite svoje nove kolege iz razreda i odgovorite na pozivnicu za kontakt.

Ne tražite i ne kupujte pozornost darovima.

Ne pričaj kako je bilo dobro u staroj školi.

Ne hvalite se i ne lažite o sebi, ne ogovarajte.

Ako postoje skupine i voditelji u razredu koji vas počnu privlačiti k sebi, recite: “Sada su mi svi zanimljivi i važni.”

Nemojte lagati sami sebi niti pristajati na stvari koje mislite da su pogrešne.

Postavljajte pitanja i tražite savjet samo od onih kojima vjerujete.

Ne forsirajte pozornost na sebe.

Ako se osjećate teško i usamljeno, zamislite da ste poput zida naslonjeni na roditelje, prijatelje u koje imate povjerenja.

Svaka promjena, novo iskustvo, kontakt s novim ljudima čini nas i našu djecu jačima, mudrijima i zrelijima. Ne zaboravi ovo!

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki