Zagreba Lajfhaki

Beba razvija jezične navike u maternici

Fotografija: Thinkstock/Gulliver

Glas trudnice razvija jezične navike kod nerođenog djeteta, otkrili su znanstvenici s Medicinskog instituta Harvard.

Majčin glas je jedan od prvih zvukova koje dijete čuje u maternici. Odavno je poznato da tamo dijete čuje njezine riječi i otkucaje svoga srca. Ali do sada nije bilo jasno kako to utječe na fetus.

No, istraživači s Harvarda razjasnili su ovo pitanje, tvrdi “Daily Mail”. Uzeli su 40 nedonoščadi (između 25. i 32. tjedna trudnoće) i podijelili ih u dvije skupine. Uglavnom, tada bi djeca još trebala biti u maternici. Djeca prve skupine su mjesec dana svakodnevno slušala 3 sata snimaka majčinog glasa i otkucaja srca. Druga grupa slušala je samo pozadinsku buku iz bolnice. Sukladno tome, mozgovi beba su skenirani nakon mjesec dana.

Slušni korteks (područje mozga povezano s percepcijom govora) u prvoj skupini bio je veći od korteksa dojenčadi u drugoj skupini. Prema istraživačima snimke majčinog glasa korisne su za nedonoščad.

Neki stručnjaci već dugo preporučuju da trudnice razgovaraju ili pjevaju svojim fetusima. Postoje i posebni tečajevi za buduće majke – Wombsong (“pjesma maternice”). Pjevanje pomaže uspostaviti vezu s nerođenim djetetom, uvjeravaju pobornici ove metode.

Izvor bgnes

Exit mobile version