Zagreba Lajfhaki

Bugarska djeca najviše gledaju televiziju

Fotografija: Thinkstock/Gulliver

Pokazalo se da je socioekonomski status roditelja bihevioralna determinanta prekomjerne težine i pretilosti u djetinjstvu. Prvi rezultati istraživanja EPHE (EPODE for the Promotion of Health Equity) * pokazuju da djeca od 6 do 12 godina u obiteljima u kojima je majka nižeg stupnja obrazovanja konzumiraju manje voća i povrća te provode više vremena pred TV-om nego djeca iz obitelji u kojima majka ima visoko obrazovanje.

Podaci istraživanja pokazuju da su belgijska djeca na zadnjem mjestu po konzumaciji voća, a bugarska djeca najviše vremena provode pred ekranom.

U usporedbi s djecom u Portugalu koja voće konzumiraju barem jednom dnevno. Konzumacija voća među djecom iz obitelji nižeg socijalnog statusa je rijetka – to nije slučaj samo u Belgiji, već iu Francuskoj, Nizozemskoj i Rumunjskoj. Grčka i Bugarska su druge na ljestvici zemalja s većom potrošnjom voća.

Bez obzira na socioekonomski status roditelja, sva djeca provode puno vremena pred računalom i ekranom: 30 minuta dnevno tijekom tjedna i 1 sat dnevno vikendom. Međutim, djeca iz obitelji s osnovnim ili srednjim obrazovanjem provode pred TV-om otprilike 3,5 sata tjedno više od djece iz obrazovanijih obitelji. U ovoj kategoriji Bugarska je na prvom mjestu među 7 europskih zemalja. Bugarska djeca provode gotovo 26 sati tjedno gledajući televiziju – u usporedbi s nizozemskom djecom koja provode 14,5 sati tjedno ispred televizijskog ekrana.

* EPHE je trogodišnji europski projekt koji se odvija u 7 europskih zemalja: Belgiji, Bugarskoj, Grčkoj, Francuskoj, Nizozemskoj, Portugalu i Rumunjskoj.

Exit mobile version