Zagreba Lajfhaki

Depresivna osobnost: kako ne komunicirati s njom

Svatko može razviti depresiju. Pacijent koji boluje od nje bit će depresivan, osjećat će se apatijom, a osmijeha na licu dugo neće biti.

Ako se nešto slično dogodi voljenoj osobi, rodbini, pojavit će se želja da mu se pomogne. Pojedinac će biti aktivan i ulagati napore. Sama po sebi, takva revnost je dobra, ali pretjerani napori mogu se obiti o glavu.

Činjenica je da se nekim radnjama u komunikaciji s depresivnom osobom uopće ne treba pribjegavati, kako ne bi pogoršali situaciju. Može se navesti nekoliko njih.

Savjetujte da se “protresete”

Ova jednostavna preporuka, koja se može činiti učinkovitom, neće imati nikakav pozitivan učinak. Depresivna osoba rado bi nešto učinila, ali za to nema ni moralne ni fizičke snage.

Takav će ga savjet jednostavno iritirati i podsjetiti da je nemoćan. Zbog toga se njegovo stanje može čak i pogoršati. Regresija će biti ozbiljna ako od njega stalno budete zahtijevali da skupi hrabrosti i počne djelovati.

Fotografija: Pixabay

Gdje je tvoja volja?

Ovakvu vrstu zapisa također ne bi trebala čitati depresivna osoba. Takvi govori kod bolesnika mogu izazvati osjećaj krivnje, iako on zapravo sigurno nije učinio ništa namjerno što ga je dovelo do takvih psihičkih muka.

A osjećaj krivnje može samo pogoršati depresiju, čineći je dugotrajnijom i dugotrajnijom. Teško da će oboljela osoba kasnije biti zahvalna na takvoj “podršci”.

Prepustite se njegovom raspoloženju

To se može dogoditi, ali treba učiniti sve da se to ne dogodi. Spajanje s depresivnom osobom u jedno neće imati nikakvog učinka. Treba živjeti svoj život, pokazati sve njegove čari, sve što je radosno.

To će okrijepiti osobu koja boluje od depresije i podsjetiti je da se svjetlo na kraju tunela itekako vidi.

Ako izbjegavate ove radnje u komunikaciji s depresivnom osobom, tada mu sigurno nećete moći naštetiti ili pogoršati njegovo stanje. A to je već veliki korak u borbi protiv poremećaja.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version