Zagreba Lajfhaki

Financijski problemi u obitelji: kako izbjeći sukobe i pronaći rješenja

Financijske poteškoće u obitelji, prema statistikama, najčešći su uzrok razvoda i glavni uzrok sukoba u obitelji.

Napeta situacija zbog nedostatka novca ili njegove nepravilne raspodjele može dovesti do ozbiljnih nesuglasica, nesporazuma među supružnicima, pa čak i razvoda.

Međutim, moguće je i čak potrebno nositi se s financijskim problemima u obitelji ako im pristupite kompetentno, kaže Fatueva Mariam Vladimirovnaklinički psiholog, tjelesni terapeut.

Prvi korak u rješavanju financijskih problema u obitelji je osvijestiti te probleme. Vrlo često ljudi izbjegavaju razgovor o novcu zbog straha od neugodnog sukoba. Ali samo otvorenim dijalogom možemo stvarno zajedno sagledati trenutnu situaciju i pronaći kompromisno rješenje. Potrebno je sjesti i razgovarati o financijskim poteškoćama, pronaći korijen problema, izraziti svoje brige i brige te mirno saslušati stavove svih članova obitelji.

Fotografija: © Belnovosti

Također je važno razumjeti da često financijske poteškoće ne nastaju zbog nedostatka novca, već zbog nepravilne raspodjele i upravljanja financijskim resursima. U ovom slučaju potrebno je sastaviti obiteljski proračun i izračunati što se točno troši gdje i u kojem obimu. Važno je odrediti glavne prioritete, a također vidjeti gdje i na čemu možete uštedjeti kako bi se svi članovi obitelji osjećali dovoljno ugodno.

Ako financijske poteškoće dovode do stalnih svađa i sukoba, a ne možete se sami nositi s ekonomskim problemima, u tom je slučaju važno obratiti se profesionalnom financijskom savjetniku i psihologu. Ovi stručnjaci pružit će vam strategije financijskog upravljanja. Također možete zajedno pohađati tečajeve financijske pismenosti.

Što su svi članovi obitelji toga svjesniji, to je lakše zajednički prevladavati financijske poteškoće i upravljati zajedničkim obiteljskim proračunom te planirati svoju budućnost.

Postoji mnogo sustava za reguliranje financija, evo jednog od njih.

Mjesečno:

  • 10% svih prihoda je takozvana „crkvena desetina“, odnosno taj se iznos izdvaja za darove i milosrđe i ne prelazi se.
  • 20% ukupnih prihoda je “Stavka za zabavu ili vedrina života”, ovaj stupac troškova ide na dobrote, hobije, ugodan odmor i zabavu i također se ne premašuje.
  • 20% je rezerva za hitne slučajeve, stavlja se na stranu čak i ako postoje dugovi ili krediti (pričuva za hitne slučajeve može se podići samo jednom godišnje), možete je potrošiti, na primjer, na godišnji odmor.
  • A preostalih 50% su vaši dnevni troškovi kućanstva.

Ako slijedite ovaj jednostavan sustav, samo tako možete izbjeći mnoge financijske probleme i nesuglasice te stabilizirati svoj financijski život.

Zaključno, financijski problemi nisu kraj obiteljskog odnosa, već samo izazov koji možete zajedno svladati, a vaša obitelj i veza samo će jačati.

Exit mobile version