Zagreba Lajfhaki

Kada je najbolje vrijeme da djeca nauče čitati?

Foto: iStock/Gulliver

Djeca bi trebala početi učiti prve osnove pisanog govora ne u dobi od 5-6 godina, već u dobi od 3 godine, kada se pojavljuje njihova sposobnost razlikovanja slika od tiskanih i pisanih riječi, kažu znanstvenici u članku objavljenom u časopisu Child. Razvoj.

“Naši rezultati pokazuju da se najosnovnije predodžbe o čitanju pojavljuju nevjerojatno rano kod djece. Na temelju tih podataka sada već u vrlo ranoj dobi možemo procijeniti koja će djeca uspjeti naučiti čitati, a kome će trebati dodatna pomoć”, piše Rebecca Treiman sa Sveučilišta Washington u St. Louisu (SAD). .

Treiman i njezini kolege došli su do zaključka da djeca mogu i trebaju početi učiti čitati u dobi od tri godine promatrajući ponašanje i kognitivni razvoj više od stotinu djece u dobi između tri i pet godina čiji roditelji nikada nisu pokušali naučiti čitati i pisati.

Ti su eksperimenti bili prilično jednostavni – znanstvenici su djeci pokazivali slike s riječima i slike pasa. Ispod nekih fotografija stajala je riječ “pas”. Pokazavši djetetu drugu sliku, eksperimentatori su pročitali riječ napisanu na njoj, a nakon nekog vremena ponovno su pokazali slike i pitali djecu mogu li reći koja je riječ tamo napisana.

U nekim slučajevima psiholozi su pogriješili i umjesto riječi pas izgovorili riječ “štene”. Uspoređujući koliko često su djeca ponavljala ovu pogrešku s brojem čistih riječi i natpisa na slikama, znanstvenici su pokušali shvatiti povezuju li djeca određeno značenje s određenim riječima.

Odnosno, Treiman i njezini kolege testirali su razumije li dijete da se riječ “pas” odnosi isključivo na psa, a ne psa i palatina u isto vrijeme.

Kako je eksperiment pokazao, djeca već u dobi od tri godine mogu spoznati tu razliku, što znači da razumiju što je simbol i kakvu ulogu ima u pisanom govoru.

To govore bolji rezultati prema Treimanu djeca mogu i trebaju učiti čitati od najranije dobi – to će roditeljima i odgajateljima dati više vremena da shvate zaostaje li dijete u razvoju za svojim vršnjacima.

Exit mobile version