Zagreba Lajfhaki

Kako nas od djetinjstva uče da žene zaslužuju manje

Foto: iStock/Gulliver

Nova studija otkriva da razlika u plaćama između spolova počinje u djetinjstvu s dječacima koji dobivaju 20% više džeparca od djevojaka. Iako se razlika od £2,20 tjedno možda ne čini kao velika, poruka iza toga je značajna.

Drukčije postupanje s djecom od najranije dobi šalje snažne poruke o njihovom samopoštovanju, osjećaju vrijednosti i značaja, njihovim snagama i onome što će se od njih očekivati ​​kao odrasli. Stručnjaci su nepokolebljivi da ti čimbenici, uzeti zajedno, mogu imati izniman utjecaj na djecu, piše Guardian.

Ovo su samo neki od načinima na koje se djevojčice uči da vrijede manje od dječaka.

Odjeća

Nije pretjerano reći da problem počinje rođenjem. Nedavna fotografija koja je obišla društvene mreže prikazuje dvije odjeće za bebe u trgovini s dijametralno suprotnim porukama. “Ja sam super”, kaže dječakova plava majica, dok djevojčina ružičasta kaže “Mrzim svoja bedra”. Kako starimo, trend je da je odjeća za dječake robusnija i funkcionalnija, s džepovima i izrađena od izdržljive tkanine, dok je odjeća za djevojčice manje robusna i dizajnirana s naglaskom na izgled, a ne na aktivnost i praktičnost.

igračke

Od plišanih igračaka i lutaka kupljenih za djevojčice do robota i građevinskih kompleta koji se obično nude dječacima, djevojčice se neizravno uče da budu lijepe, pasivne i lijepo odgojene, dok se dječacima daje prilika da istražuju i uče. Kad djevojčica vidi set za kemiju na odjelu za dječake u trgovini, implicira da znanost nije za nju, dok dječaci, zbog strogo definiranih „ženstvenih“ igračaka kao što su setovi za kuhanje, dječji usisavači, dječja kolica, itd., ostavljaju dojam da se od njih ne očekuje da budu uključeni u kućanske poslove kao što su kuhanje, čišćenje i briga o djeci.

knjige

Unatoč dobrim nedavnim kampanjama za diverzifikaciju dječje književnosti, dječje su knjige još uvijek pune priča o dobrom bijelom tati koji ide na posao dok je dobra bijela mama kod kuće i peče kolače i brine se o djeci. Nema ništa loše u takvom zapletu, naravno, ali kada je to jedino što djeca dosljedno vide, stvara osjećaj “normalnog” i “očekivanog” čak i prije nego što dođe vrijeme da djeca donose vlastite odluke u životu. Izostavljene su knjige koje daju izrazito razdorne prijedloge, kao što je “Kako biti prekrasna” za djevojčice i njezin ekvivalent za dječake, “Kako biti pametan”.

Televizija

Stručnjaci s Instituta Geena Davis proučili su 275 američkih dječjih emisija i otkrili da su samo 30% likova i 20% naratora žene. Tako djevojke ostavljaju dojam da je glavna radnja s dečkima, a djevojke su češće prolaznici.

Teme za zabave

Čak i dječje zabave šalju poruke o različitim ulogama koje se očekuju od dječaka i djevojčica. Zabave za djevojčice obično su s princezama i vilama, dok su zabave za dječake pune pustolovnih gusara i superjunaka, što sugerira da su dječaci ti koji su aktivniji i kontroliraniji.

Ponašanje

Utjecaj ne dolazi uvijek izvana. Često sami roditelji i društvo u cjelini prisiljavaju djecu da se prilagode određenim stereotipima. Dječaci se često opisuju kao “zločesti” s nježnošću, pa čak i ponosom, dok se djevojčicama češće govori da zašute, stoje mirno i tiho, a često ih se prekorava ako zaprljaju odjeću. Stručnjaci su otkrili da je vjerojatnije da će roditelji prekidati djevojčice nego dječake, a dječaci će vjerojatnije reći što misle u školi – ponašanje koje učitelji ponekad neizravno potiču.

Odijela

Poznata je priča o djevojčici koja je tijekom grupne igre uzela liječnikove slušalice da se igra s njima, a roditelj je odmah uzviknuo: “Joj, bit ćeš sestra!”. Zanimanje medicinske sestre iznimno je prestižno i važno, no ovakva reakcija ne bi bila da je slušalice uzeo dječak. Kada se, primjerice, za proslave ili praznike djeci ponudi hipotetski izbor zanimanja kroz odabir kostima, djevojčice se najčešće odlučuju između uniformi medicinske sestre ili kozmetičarke, dok dječaci biraju između policajca, vatrogasca i liječnika.

Pozdravi

Koliko često čestitamo djevojčicama što su lijepe i slatke, a dječacima što su pametni i snažni? Ove su riječi možda dobro izrečene, ali ponovljene stotinama puta, one čine da se djevojčice osjećaju procijenjenim po svom izgledu, a dječaci osjećaju da ih procjenjuju po svojim djelima i inteligenciji.

Novac

Rani rodni jaz nije jedini zaključak studije o džeparcu. Također otkriva da je manja vjerojatnost da će roditelji dopustiti djevojčicama da kontroliraju svoje financije. Dok dječaci povremeno dobivaju novac uz pouke o tome kako njime raspolagati, mnogi roditelji više vole da njihove kćeri drže novac kod sebe dok im ne moraju nešto kupiti. Tako djeca od malih nogu uče da muškarci kontroliraju novac, a da je manje vjerojatno da će žene biti odgovorne za svoje financije.

Exit mobile version