Zagreba Lajfhaki

Kako pravilno razgovarati o pitanju novca u obitelji s muškarcem

U gotovo svakoj obitelji razgovori o novcu obično završe povišenim tonom ili čak u potpunom konfliktnom okruženju.

To se događa iz mnogo razloga, a najčešće zbog pogrešaka koje žene rade nesvjesno.

Tako bi se, na primjer, razgovor o financijama trebao odvijati pod povoljnim uvjetima za partnera, a onda će iz njega proizaći neki zaključak. Ali ispada da nije sve tako jednostavno.

Koju vrstu proračuna odabrati

Nisu svi ljudi financijski kompatibilni, pa će jednom od partnera određena potrošnja biti nužna, dok će drugi smatrati da se može i bez toga.

Stoga, dok je još uvijek “na obali” veze, vrijedi odlučiti o vrsti proračuna koji će se održavati u obitelji. Postoje samo tri vrste obiteljskog proračuna.

Fotografija: © Belnovosti

Odvojeni proračun

Kod ove vrste proračuna svaki partner zadržava sav zarađeni novac za sebe.

Obvezni troškovi (na primjer, namirnice, stanarina itd.) obično se ravnomjerno dijele između supružnika. Međutim, ova vrsta budžeta je prikladna za one partnere koji imaju istu razinu prihoda.

Ako su nečiji mjesečni prihodi manji, a obvezne uplate ravnomjerno dijele, tada će ta osoba imati manje novca za ostale troškove. Da, i izgledat će nepošteno.

Zajednički proračun

Ovdje oba supružnika izdvajaju određeni dio prihoda u zajedničku kasu, što bi trebalo biti dovoljno za vođenje kućanstva.

Međutim, udio prihoda obaju partnera ne mora nužno biti jednak, osobito ako im se plaće razlikuju u iznosu.

Ukupni proračun

S ovom vrstom budžeta oba supružnika prilažu sav novac u zajedničku kasicu prasicu.

No, u ovom slučaju bit će teško kupiti nešto za poklon svom partneru, jer će novac biti uzet iz zajedničkog novčanika. Ali u ovom slučaju, možete uzeti dio novca za “džeparac”.

Kako razgovarati o novčanim problemima s muškarcem da dođete do “zajedničkog nazivnika”

Kako bi razgovor bio konstruktivan, potrebno je odabrati pravo vrijeme za njega. Na primjer, ne biste trebali razgovarati o financijama kada je muškarac umoran ili razdražen. Malo je vjerojatno da će biti moguće mirno razgovarati o novcu ako je vaš partner loše raspoložen.

Bolje je pričekati dok čovjeka ništa ne uznemirava i bude dobro raspoložen.

Prije razgovora morate sami odrediti svrhu ove akcije. Samo općeniti razgovori o novcu potpuno su neučinkoviti. Bolje je postaviti cilj tako što ćete pripremiti glavne točke za razgovor.

Također je vrijedno unaprijed izračunati koliko se novca troši na obvezne troškove. Tu spadaju izdaci za stanove, hranu, lijekove, školovanje djece, kredite itd. Ako u obitelji prevladava posebna vrsta proračuna, tada će takva detaljna analiza pomoći da se analizira jesu li troškovi pravilno raspoređeni između supružnika.

Ako se partneri ne mogu dogovoriti tko će točno upravljati proračunom, potrebno je provesti eksperiment. Tako će, na primjer, jedan mjesec novcem upravljati muškarac, drugi – žena. Za treći mjesec možete zajedno budžetirati. Istodobno, vrijedi zabilježiti sve troškove kako biste razumjeli tko je učinkovitiji u upravljanju novcem.

Ako je ipak teško dogovoriti proračun, treba se poslužiti metodom raspodjele novca u kuvertama kako bi ga bilo dovoljno za sve troškove. Tako, na primjer, možete kreirati omotnice za hranu, stan, zdravlje, zabavu itd.

U svaku kuvertu trebate staviti određeni iznos novca (ili postotak prihoda). Tada će partnerima biti lakše odrediti u kojem smjeru i koliko troše najviše novca.

Prethodno smo naveli znakove da će nova ljubav uskoro doći u vaš život.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version