Zagreba Lajfhaki

Kako razviti djetetovu emocionalnu inteligenciju

Foto: iStock/Gulliver

Roditelji od djeteta očekuju visoka akademska postignuća, zaboravljajući da je za sklad potrebna i emocionalna inteligencija. Omogućuje razumijevanje osjećaja drugih ljudi, upravljanje vlastitim i izgradnju čvršćih odnosa. Evo četiri načina kako pomoći u razvoju ovih sposobnosti kod djece.

Nemojte se bojati pokazati pozitivne emocije

Emocije su signali koji pomažu drugima da razumiju naše stanje i mišljenje o onome što se događa. Kako starimo, gušimo se, pokušavajući pokazati suzdržanost. Za odraslu osobu takvo ponašanje je svjestan izbor. Dijete ne može kontrolirati svoje emocije i samo kopira roditeljski model. Iskreno i glasno se radujte djetetovim uspjesima. Čak i ako ste umorni ili imate problema na poslu, potrudite se nasmiješiti se i zagrliti dijete.

Izrazite vlastite emocije

Ljudi, u različitim stupnjevima, imaju sposobnost “čitanja” tuđih emocija, ali one nisu uvijek jednostavne. Ponekad se tuga i olakšanje, ponos i sram isprepleću. Izražavanjem vlastitih emocija i stanja pomažemo drugima da nas razumiju.” Trenutno sam jako ljut što si pobjegao iz škole, ali uglavnom sam jako tužan. Zabrinut sam za tvoju budućnost”, ali treba biti oprezan i izbjegavati krajnosti. Čak i ako ste “smrtno razočarani”, ne biste to trebali reći djetetu u ovakvom obliku.

Iskreno se zanimajte za djetetovo emocionalno stanje

Djeca koja osjećaju istinski interes za sebe su otvorenija i motivirana. Pitajući kako je djetetu prošao dan, pokazujete pozornost na njegove emocije, na ono što je u jednom trenutku osjećalo. Pokušajte razumjeti djetetova iskustva i pokažite empatiju, čak i ako ono što se dogodilo nije nešto čime biste se mogli ponositi ili veseliti.

Pokažite prihvaćanje

Priznajte sebi da sve djetetove emocije i osjećaji imaju pravo na postojanje. I upravo to biste mu trebali pokazati. “Imaš pravo biti ljut na mene. Stvarno mi je žao. Razgovarajmo o tome kako popraviti ovu situaciju.” Socijalno-emocionalno obrazovanje pomaže djetetu da razvije sposobnosti u pet područja: samosvijest, samoupravljanje, društvena svijest, komunikacijske vještine i sposobnost donošenja odgovarajućih odluka. Djeca s visokom emocionalnom inteligencijom postižu bolje akademske rezultate, vjerojatnije je da će sama ići na fakultet, manje ih privlače štetne navike i što je najvažnije, vjerojatnije je da će se osjećati sretnijim.

Izvor:

Exit mobile version