Zagreba Lajfhaki

Kako zaštititi djecu od opasnosti na internetu

Fotografija: Thinkstock/Gulliver

Međutim, oko 30% roditelja zna što im djeca rade na internetu. Psihologinja Evelina Lafchiyska iz udruge “Roditelji” gostuje u studiju “Veze uživo” i komentira zašto 30% roditelja zna što im djeca rade na internetu.

“S jedne strane, problem je uvelike podcijenjen, budući da je dijete kod kuće i pristupa internetu od kuće”, komentira Lafchiyska.

“Jako su rijetki slučajevi da djeca ne koriste internet. Možemo napraviti usporedbu iz 2010. godine. Ako su tada djeca počela aktivno koristiti internet u dobi od 9-10 godina, sada ta granica kreće od 6-7 godina. Naime, djeca su tada počela aktivno koristiti internet u dobi od 9-10 godina”, rekla je. Ne preporučujemo im da sami surfaju internetom, naglasila je Lafchiyska.

“Kao što djecu izvodimo na ulicu i učimo ih kako sigurno prijeći, to bi se trebalo događati i na internetu, jer je to još veće okruženje. Prvo, roditelji trebaju provoditi vrijeme s djecom na internetu – igrati se, učiti. Barem “Neko vrijeme mogu učiti djecu o postavkama, kako sigurno surfati. Ako skidaju aplikacije, trebala bi postojati pravila – koliko vremena smiju provoditi online, koje stvari mogu preuzimati, kada mogu koristiti uređaj i aplikacije”, inzistira ona.

Prema njezinim riječima, roditelji u inozemstvu više koriste programe roditeljske kontrole. Ovo još uvijek nije jako popularno u Bugarskoj, ali je izuzetno važno, posebno za djecu između 10 i 12 godina. Roditelju je vrlo jednostavno stvoriti profil i način rada učiniti sigurnim za filtriranje neprikladnih videozapisa.

“Kada se uređaj dijeli, dijete o tome vodi računa. Preporučamo kupnju osobnog uređaja kasnije”, smatra psihologinja.

Dodala je kako roditelji jako pate jer nemaju dovoljno vremena za dijete. “Neka se ovo dogodi i online. Nema ništa loše u igranju igrica”, dodala je Lafchiyska.

Exit mobile version