Zagreba Lajfhaki

Majčina ljubav utječe i na djetetov mozak

Foto: iStock/Gulliver

Majčina ljubav može pomoći u razvoju dječjeg mozga, pokazalo je novo istraživanje koje citira britanski list “Telegraph”.

Dok se pokazalo da stabilna obitelj i skrb poboljšavaju razvoj djeteta, ovo je prva studija koja pokazuje da ljubav ima izravnu vezu s veličinom mozga.

Djeca koja su primala najviše brige od svojih majki u predškolskoj dobi imala su veći hipokampus, koji je pak povezan s učenjem, pamćenjem i regulacijom emocija. U isto vrijeme, djeca koja su zanemarena tijekom svojih prvih šest godina ne mogu sustići razvojno zaostatak u usporedbi sa zbrinutom djecom, čak i ako njihove majke postanu brižnije kasnije u životu.

“Ova studija sugerira da postoji razdoblje kada mozak bolje reagira na majčinsku brigu”, rekla je glavna autorica studije dr. Joan Lubby sa Sveučilišta Washington. Odnos dijete-roditelj u predškolskom razdoblju posebno je važan, čak i više nego kada je dijete starije, dodala je.

Prema njezinim riječima, to je zato što su mozgovi mlađe djece savitljiviji, što znači da su više pod utjecajem iskustava u ranoj dobi.

Istraživanje je provedeno na 127 djece od predškolske do rane adolescencije. Istraživači su mjerili majčinsku skrb ispitivanjem video zapisa interakcije majke i djeteta. Na njima je majka morala izvršiti zadani zadatak, a u isto vrijeme spriječiti svoje dijete da otvori lijepo zamotan poklon. Ovaj test simulira svakodnevne situacije u kojima dijete želi pažnju, a majka je zauzeta.

Roditelji koji su u stanju ostati smireni, a u isto vrijeme dovršiti zadatak i pružiti djetetu emocionalnu podršku, ocijenjeni su kao najbrižniji i najpodupirajućiji.

Ispitujući dječji mozak, istraživači su otkrili da su djeca čije su majke bile brižnije i podržavajuće više od prosjeka imala povećani rast u hipokampusu. Istraživači su također otkrili da je rast hipokampusa povezan sa zdravijim emocionalnim funkcioniranjem djece koja su ušla u tinejdžerske godine.

“Svaka majčinska briga utječe na razvoj djetetovog mozga”, ističe također dr. Luby.

Izvor bgnes

Exit mobile version