Majčinstvo kao mana




Foto: iStock/Gulliver

Čak i danas u 21. stoljeću, imati djecu smatra se ozbiljnom preprekom u karijeri, teretom koji vas sprječava da krenete putem uspjeha. Nekima to postaje pravi problem. Priču o svojoj pacijentici priča psihoterapeutkinja Fatma Bouvet de la Maisonnev, doktorica psihologije u bolnici “Sv. Anna” u Parizu.

Zima, rano jutro. Dolazi mi žena besprijekornog izgleda, ali krugovi ispod očiju odaju neprospavane noći. Suočila se s pretjeranim umorom.

“Već neko vrijeme sam jako tužan. Moj šef je mislio da sam odlučila sakriti trudnoću i otpustio me, na vrlo ponižavajući način. Podnio sam prigovor i dobio odštetu, ali sam ipak otišao. Tada sam krivio sebe za to. Bilo je čak i razmišljanja o samoubojstvu. Bilo me sram što se nisam mogao obraniti.’

Žene su dvaput češće moralno proganjane od muškaraca, kažem joj. Pritom, često je to upravo zbog njihove pripadnosti ženskom rodu. Kako bih je smirio i smanjio dramatičnost situacije, napominjem da nije sama i nije kriva za ovo što se dogodilo. Naši susreti traju dva mjeseca i vraća joj se snaga. Čak počinje razmišljati o upisu magisterija, no obiteljska situacija se pogoršava. Mora brzo pronaći posao, ali ima previše stručnjaka u njenom području. A ako ne uspije, odbit će primiti njezino dijete u jaslice.

Uzrujana je dvoličnim ponašanjem svog supruga. S jedne strane govori joj da se mora zaposliti kako bi se mogli financijski snaći, a s druge strane ponekad misli da je bolje ostati kod kuće čuvati djecu.

“Čudno mi je jer me uvijek tjerao da idem gore. Ali možda je u pravu i onda ću imati priliku da se odmorim”, kaže bez puno uvjerenja u svojim riječima. Koliko sam puta kod žena primijetila tu samoprijegornost, izbjegavanje sukoba, odbacivanje vlastitog izbora. Ali ne raspravljam, iako predviđam kako će se situacija razvijati: počinje joj se dosađivati ​​i ponovno pada u depresiju.

„Ne, moram nešto učiniti, razmisliti. Treba mi pozitivan stres”, rekao mi je jednog dana. Unatoč mišljenju supruga, ponovno počinje tražiti posao. Inspiriram je da ne zanemari svoje želje. Živi, ali muž je počinje kriviti za nered u kući: ne brine se za kuću. Napokon pronalazi posao, ali njezina nova pozicija manje je prestižna od prethodne.

Na našem zadnjem pregledu ona mi kaže: “Doktore, moram vam nešto priznati. Ne mogu se odlučiti trebam li u propratnom pismu napisati da imam djecu. Ako napišem da imam tri, mogli bi posumnjati u moju radnu sposobnost. Ako to ne spomenem, mislit će da ću roditi i možda mi zbog toga uskrate posao.”

U Europi 21. stoljeća na majčinstvo se još uvijek gleda kao na nedostatak. Kada ćemo to pitanje postaviti pred društvo koje ignorira polovicu svojih građana, pita se dr. Maisonev.

Izvor: psychologies.ru, prijevod: Actualno.com

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki