Neopravdani strahovi koje svaka trudnica doživljava




Fotografija: Thinkstock/Gulliver

Nedvojbeno je da se svaka žena iznimno uzbudi kada vidi dvije crte na testu za trudnoću. Euforija koja okružuje objavu budućem tati, baki i djedu, također nije podcjenjivanje. Ali kad raspoloženje nestane i život se vrati u normalan ritam, počinju izlaziti na površinu strahovi povezani s ono malo života koji nosite u sebi. Ovo su najčešće (i potpuno neutemeljene!) brige budućih majki.

Pobačaj

Pobačaj je pravi vrh na popisu strahova. Istina je da jedna od pet trudnoća završi pobačajem između 6. i 12. tjedna trudnoće. Većina ih se ne može spriječiti jer su posljedica genetskih abnormalnosti ili drugim riječima to je “prirodna selekcija”. Kako biste smanjili ukupni rizik, morate prestati s lošim navikama, zdravo se hraniti i vježbati. Šetnje su zaista iznimno važne, iako mnoge trudnice u prvom tromjesečju pogrešno odluče leći kako bi dobro osigurale bebu. Naime, čovječuljak vam se davno usadio u maternicu, a pretjerano ležanje šalje mozgu lažne signale da je tijelo bolesno.

Urođene mane

Većina urođenih mana se ne može spriječiti i općenito su vrlo rijetke. Samo 3% novorođenčadi u svijetu ima takve probleme. Srećom, moderna tehnologija može otkriti abnormalnosti poput srčanih malformacija i drugih već tijekom trudnoće. Razgovarajte sa svojim liječnikom o testovima kao što su morfologija fetusa i biokemijski probir kako biste jednom zauvijek rekli zbogom tim lošim mislima.

Ozljeda bebe

Ne brinite, nema šanse da povrijedite bebu ako slučajno negdje udarite trbuhom. Maleni je zaštićen priličnom količinom amnionske tekućine, tako da trauma mora biti jako, jako teška da bi imala utjecaja. Isto vrijedi i za seks. Gotovo je nemoguće da partnerov spolni organ “pogura” dijete, osim ako nemate skraćeni vrat maternice. Naravno, u ovom slučaju liječnik će vam već dati detaljne upute i plan djelovanja.

Uvijena pupčana vrpca

Taj se strah javlja u poodmakloj trudnoći, ali ni on nije za podcijeniti. Zapravo, uvijena pupčana vrpca prilično je česta – kod oko 25% žena koje nose dijete. Srećom, amnionska tekućina postaje zaista učinkovit “tampon” između pritiska pupkovine i djetetova tijela, dajući liječnicima dovoljno vremena za reakciju.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki